Kovaçevski – Trudeau: Maqedonia e Veriut gjithmonë mund të llogarisë te shteti kanadez

Picture of ina-online
ina-online

30/08/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski gjatë ditës së sotme realizoi bisedë telefonike me kryeministrin e Kanadasë, Justin Trudeau. Në bisedë ishte e pranishme dhe ministrja e Mbrojtjes, Sllavjnka Petrovska.
Siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, kryeministri Kovaçevski shprehu kënaqësinë që sot për vizitë punë në Maqedoni është ministrja e Punëve të Jashtme të Kanadasë, Melani Jolie, që flet edhe për dialogun aktiv dhe të vazhdueshëm mes dy vendeve.

Në bisedë u përfshinë disa tema në drejtim të thellimit të marrëdhënieve bilaterale si dhe bashkëpinimi në kuadër të NATO-s, kurse kryeministri Kovaçevski theksoi se interesi i Maqedonisë së Veriut është zhvillimi i përgjithshëm i marrëdhënieve dhe bashkëpunimit me Kanadanë, e cila që nga fillimi i pavarësisë ka treguar mbështetje aktive për reformat dhe integriemt euro-atlantike të vendit.
Sipas njoftimit, nga të dy palët u theksua rëndësia e vazhdimit të procesit të sapo nisur për integrimin e vendit në BE, i cili ofron siguri, prosperitet dhe zhvillim si pjesë e familjes evropiane.

Kryeministri kandaez, Trudeau shprehu kënaqësinë nga bashkëpunimi i shkëlqyer i dy shteteve në NATO, posaçërisht nga pjesmarrja e ushtarëve të Maqedonisë në grupin luftues në Latvi, e cila është nën komandën kanadeze.

“Bashkëpunimi ynë është i fortë në NATO, në BE dhe në Ukrainë, dhe unë e di se populli i Maqedonisë e kupton se e ardhmja e vendit është e ndritshme si pjesë e demokracive të avancuara evropiane”, deklaroi kryeministri Trudeau, duke theksuar se Maqedonia mundet gjithmonë llogarisë te shteti kanadez.

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
6 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
7 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
17 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
12 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
12 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!
12 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje
12 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
12 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ