Kovaçevski-Varheji: Maqedonia e Veriut duhet të bëhet sa më shpejt pjesë e BE-së

INA
INA

16/10/2023

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski, sot në Tiranë, Shqipëri, në kuadër të pjesëmarrjes në Samitin e Liderëve të Procesit të Berlinit, ka zhvilluar një takim pune me Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Politikë Evropiane të Fqinjësisë të Bashkimit Evropian, Oliver Varheji. Në takim në kuadër të delegacionit qeveritar ka marrë pjesë edhe zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq.

Në takim u konfirmua mbështetja e fortë e BE-së për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe u theksua se Maqedonia e Veriut, si partner i besueshëm dhe vend që në gjashtë vitet e fundit ka bërë një hap të madh në ripërtëritja dhe zhvillimi i demokracisë dhe i proceseve demokratike, duhet sa më parë të jetë pjesë e Bashkimit Evropian.

Bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime dhe informacione për situatën aktuale politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut, lidhur me vazhdimin e rrugës evropiane të vendit dhe hapat dhe vendimet që duhet të ndërmerren për të siguruar vazhdimësinë e integrimit evropian dhe në fund të plotë anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian, dhe në përputhje me Kornizën Negociative të vendosur me BE-në.

Në takim u diskutua edhe për Planin e Rritjes së Komisionit Evropian, i cili vlerësohet si një shans i mirë për Maqedoninë e Veriut dhe qytetarët tanë, të cilët me këtë plan do të ndjehen pjesë e përfitimeve të anëtarësimit në BE edhe para se të anëtarësohemi. Siç u diskutua, me këtë plan jemi më afër qëllimit, anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE deri në vitin 2030.

Në takim, Kryeministri Kovaçevski theksoi se fokusi i Qeverisë është në perspektivën e anëtarësimit në BE dhe se Qeveria mbetet e përkushtuar ndaj agjendës evropiane, duke pasur parasysh se anëtarësimi në BE ka përkrahje të lartë nga qytetarët. Bashkëbiseduesit thanë se shpresojnë se të gjithë aktorët politikë do ta kenë parasysh mundësinë unike për ta çuar vendin përpara dhe do të përmbushin kërkesën e qytetarëve që vendi të bëhet anëtar i plotë i BE-së.

Kryeministri Kovaçevski theksoi se procesi i integrimeve evropiane nuk duhet të bllokohet, para së gjithash, duke pasur parasysh se është kundër vullnetit të qytetarëve, por edhe për faktin se ndalimi i procesit të integrimeve evropiane për shkak të mospërmbushjes së detyrimet nga korniza e negociatave gjithashtu do të pengojnë të gjitha proceset e zhvillimit ekonomik dhe social të nevojshëm për ta afruar shoqërinë maqedonase me standardet evropiane të jetesës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

INFO

NA NDIQ