Kovaçevski vizitë në Gjermani me ftesë të kancelarit Scholz

ina-online
ina-online

27 Qershor, 2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, me ftesë të kancelarit gjerman Olaf Scholz, është në një vizitë zyrtare në Berlin të Gjermanisë.

Nga Qeveria e Maqedonisë informojnë se në delegacionin e udhëhequr nga Kovaçevski janë edhe zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq dhe shefi i diplomacisë, Bujar Osmani.

Mësohet se vizita zyrtare fillon nesër në selinë e Qeverisë së Gjermanisë dhe një pritje zyrtare me nderime shtetërore, takim i kryeministrit Kovacevski me kancelarin Scholz, një konferencë e përbashkët për shtyp e kryeministrave, si dhe një punë dypalëshe. është planifikuar takimi dhe darka e dy delegacioneve zyrtare.

Në fokus të bisedimeve do të jenë marrëdhëniet bilaterale dhe bashkëpunimi ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë, i cili këtë vit shënon 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike.

Gjithashtu, do të diskutohet edhe përkrahja gjermane për rrugën e integrimit evropian të Maqedonisë, procesi i reformave që synon përmbushjen e standardeve të BE-së dhe çështje të tjera aktuale nga perspektiva e sigurisë rajonale dhe evropiane.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

0FBDA6C6-3F07-4CF0-9CA6-52FF333FC0D4

Aksident tragjik – humb jetën 18 vjeçari nga Çegrani i Gostivarit

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ