Kovaçevski – Zelenski, bisedojnë për zhvillimet në Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski sot, përmes një bisede telefonike me presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski, përcolli mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për popullin ukrainas në agresionin brutal ushtarak të pajustifikuar dhe të paprovokuar që po kryen Rusia kundër Ukrainës.

“Lufta që Rusia filloi gati një vit më parë është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së. Ukraina është një shtet i pavarur dhe sovran me zotërim të plotë të integritetit të saj territorial. Agresioni i kryer nga Rusia meriton dënimin më të ashpër, sepse përveç shkeljes së normave, shkakton edhe vuajtje të mëdha njerëzore dhe përkeqëson ekonominë globale”, tha Kryeministri Kovaçevski.

Në bisedë u diskutua edhe për ndihmën dhe mbështetjen e mëparshme të ofruar nga Maqedonia e Veriut për Ukrainën. Presidenti Zelenski shprehu mirënjohjen e tij për popullin maqedonas për të gjithë ndihmën dhe mbështetjen e deritanishme. Maqedonia e Veriut, si anëtare e NATO-s, do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën në të gjitha mënyrat e nevojshme.

Në fokus të veçantë të bisedës ishte zhvillimi i ngjarjeve në frontin ushtarak si dhe roli i OSBE-së në mundësitë e përfundimit të luftës.

“Si kryeministër i vendit që kryeson me OSBE-në, do të vizitoj Ukrainën”, theksoi Kryeministri Kovaçevski.

TË FUNDIT
25 minuta
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
1 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

ME TE LEXUARA

10 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
10 orë
Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane
1 ditë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
8 orë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës
1 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
8 orë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

zgjedhje vota votime maqedoni

Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

escobar

Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane

INFO

NA NDIQ