Në dhjetor partitë do të dakordohen për datën e zgjedhjeve në Maqedoni

Picture of INA
INA

23/11/2023

Dhjetori ofron mundësi për të organizuar një takim në Kuvend me partitë parlamentare, në të cilin do t’i përcaktojmë të gjitha detajet për mbajtjen e zgjedhjeve, u përgjigj kryeministri Dimitar Kovaçevski gjatë vizitës në kompaninë “Vabtek MZT” SHA Shkup në pyetja nëse ka bisedime me partitë politike për mbajtjen e zgjedhjeve në vitin 2024.

“Me partitë politike po diskutohet për mbajtjen e zgjedhjeve në vitin 2024. Në maj ka hapësirë ​​të mjaftueshme për organizimin e zgjedhjeve të rregullta presidenciale dhe parlamentare. Për sa i përket qeverisjes teknike, është një detyrim ligjor. 100 ditë para zgjedhjeve, në përputhje me Ligjin për Qeverinë, i cili vlen në vend, ka qeveri teknike”, tha Kovaçevski.

Ai nuk saktëson nëse BDI do të dalë me lista të përbashkëta në zgjedhje.

“Është vendim i partive dhe i nënshtrohet marrëveshjeve të koalicionit dhe për momentin nuk mund të flasim me siguri për një gjë të tillë”, shtoi Kryeministri.

TË FUNDIT
48 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
55 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
1 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
23 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
48 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
8 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ