Kovid 19/ Vdekshmëria te të pavaksinuarit, shumë e lartë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2022

Ministria e Shëndetësisë publikon analizën e të vaksinuarve, nga rastet pozitive me Covid 19, në periudhën 6 gusht 2021 deri më 13 janar 2022. Të vaksinuar janë personat që janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë nga marrja e dozës së dytë të vaksinës.

Në periudhën nga data 06.08.2021 deri më 13.01.2022 në territorin e vendit 85.593 qytetarë kanë rezultuar pozitivë nga të testuarit me COVID 19, 37% e tyre janë vaksinuar plotësisht, pra 32.079 persona. Është një numër i madh i qytetarëve të pavaksinuar të infektuar me Covid 19.

Sipas statistikave të muajve të kaluar, 53.514 qytetarë, pra 63% e të infektuarve pozitivë me Covid 19 nuk janë vaksinuar.

Sipas raportimeve nga spitalet, aktualisht janë të shtruar 340 persona, prej tyre 19% janë të vaksinuar, 81% të pavaksinuar. Gjatë javëve të fundit presioni ndaj spitaleve është ulur për shtrimet, por janë shtuar ekzaminimet ambulatore, duke arritur deri në njëqind pacientë në ditë nga spitali.

Vdekshmëria tek të pavaksinuarit është drastikisht më e lartë, tregon analiza. Në periudhën 6.08.2021 deri më 13.01.2022, 78% e të vdekurve me Covidium kanë qenë të pavaksinuar dhe vetëm 22% kanë marrë vaksinën.

Sipas analizave, i ndjeri kishte disa sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët janë vaksinuar me të gjitha llojet e vaksinave që kemi në dispozicion, Ministria e Shëndetësisë tregon rëndësinë e vaksinimit.

I bëjmë thirrje qytetarëve që të vaksinohen, vetëm kështu do të arrijmë imunitetin kolektiv dhe do të parandalojmë përhapjen e mutacioneve SARSKоV2.

TË FUNDIT
32 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
57 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
20 orë
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
57 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
1 ditë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
8 orë
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? Ky është reagimi i kryetarit të BDI-së
2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
23 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ