Kreditë e shpejta në Maqedoni, që të zhysin në borxhe!

INA
INA

7 Maj, 2023

Çdo ditë si kërpudha nëpër qytete mbijnë pikat ku mund të merren kredi të shpejta vetëm me dokument identifikimi.Mijëra qytetarë, për shkak të lehtësisë së marrjes së parave, janë zhytur deri në fyt në borxhe për shkak të këtyre kredive.

A e dini se si ndodh kjo?

TV21 xhiroi tre filiale të ndryshme për të parë se cilat janë kushtet.

Edhe pse thonë se janë me 0% kamatë, nëse e vonon kredinë 7 ditë, duhet të paguash shuma marramendëse e deri në përmbarues.

Gazetarja: Nëse marr më shumë p.sh. 30 mijë denarë?

-Atëherë ka kamatë.

Gazetarja: Si shkon me kamatën nëse nuk arrijë të paguaj më 1, por paguaj më 5,6 ose 7 ose më vonë?

-Ke 5 ditë grej periudhë që mund të vonohesh dhe nuk ke dënim, sepse çdo javë vendosin kamatë 2,5%.

Gazetarja: Për 30 mijë denarë sa duhet të paguaj në muaj?

-Ke për 3, 6 dhe 9 muaj!

Gazetarja: Për 9 muaj?

-6426 denarë kësti në muaj.

Gazetarja: E nëse nuk e paguan në kohë nuk arrin? Sa dënim paguaj p.sh.?

-Çdo të 7 ditë nga 750 denarë plus”.

Ja edhe një rast tjetër. Edhe pse thuhet pa kamat videoja tregon qartë se kamatat janë të larta me kredi të shpejta.

Gazetarja: Shkruan pa kamatë, kredi pa kamatë?

-I pari është pa kamatë megjithatë duhet të keni sigurim.

Gazetarja: Sa është kamata nëse vonohet pagesa e kredisë, pas 7 ditësh ose 8 ditësh?

-Në javë duhet të paguash 500 denarë dënim tek ne.”

E nëse kredia nuk shlyhet për një kohë të gjatë, marrësi ballafaqohet me përmbaruesit, edhe pse kredinë e ka marrë vetëm me letërnjoftim dhe pa dokument se është i punësuar dhe ka rrogë mujore. Këtë e thanë në filialin e tretë që vizituam.

Gazetarja: Nëse nuk e paguaj për 3 ose 4 muaj do të përfundoj tek përmbaruesit, ashtu?

-Po, po , dilet në teren, pagesë për drejtësi etj.”

Qytetarët të cilët i futen kësaj kredie dhe më pas nuk dinë se nga t’ia mbajnë, për shkak edhe të përmbaruesve, detyrohen të trokasin në derën e Avokatit të Popullit.

“Shumica e tyre kërkojnë ndihmë për shkak se kanë marrë kredi në shumë vende d.m.th. 1,2,3,4 dhe kanë kredi edhe në bankat e rregullta të cilat ekzistojnë në RMV. Ne mundohemi që zakonisht t’ua lehtësojmë problemet e tyre dhe mundohemi që në njëfarë mënyre ekzekutorët ose përmbaruesit ta realizojnë pjesë-pjesë, jo njëherë për shkak se krijohet krizë familjare”, tha Ylber Rufati, zv/avokat i popullit.

Duhet përmendur edhe fakti se shpesh nga Ministria e Brendshme informojnë për denoncime kur dikush ka marrë ose është përpjekur të marrë kredi të shpejtë me letërnjoftim të dikujt tjetër, gjë që përbën vepër penale.

Ndërkohë njohës të fushës së financave dhe ekonomisë shpesh bëjnë apele që qytetarët të kenë kujdes me kreditë e shpejta sepse kanë më shumë harxhime dhe shumë shpejt mund të vijnë në situatë nga e cila vështirë të dalin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

chollet

Chollet ka biseduar me Vuçiqin, tregon çfarë i ka kërkuar për situatën në Veri

bujar-1

OSBE me 9 hapa për Veriun e Republikës së Kosovës

edi rama

Ultimatumi i Borellit/ Rama: Zgjidhni konfliktin para se BE të zbatojë masa të forta

IMG_1832

Shqiptarja 46-vjeçare bën namin, vjedh 3 milionë euro

ali-ahmeti-2

BDI feston ditëlindjen, koktej festiv, por edhe ‘luftë’ brenda llojit

borell-borel

BE i kërkon Kosovës mbajtje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri

erdogan

Erdogan betohet si president edhe për një mandat pesëvjeçar

F82480AF-E499-44B9-948D-574B1BBDC57C

Bekim Neziri kandidat për kryetar të degës së Çairit

A50D6F0D-1810-45B7-8F4B-AA897AD8EFE6

Maqedonia e Veriut ka humbur 23,74% të nxënësve për dy dekada – numri i nxënësve është përgjysmuar në Gostivar, Strugë, Kërçovë, Tearcë dhe Vrapçisht

INFO

NA NDIQ