Kremlini ka ndaluar përdorimin e paisjeve iPhone

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Mars, 2023

Zyrtarët e përfshirë në përgatitjet për zgjedhjet presidenciale të Rusisë në vitin 2024 duhet të ndalojnë përdorimin e pajisjeve iPhone.

Ky është qëndrimi i ri që ka marrë Kremlini për telefonat Apple, për arsye sigurie.
Sergei Kiriyenko, zëvendës shefi i parë i kabinetit të presidentit, u tha zyrtarëve politikë vendas në një seminar të organizuar nga Kremlini që të ndryshonin telefonat e tyre deri më 1 prill, raportoi gazeta Kommersant.

“Gjithçka ka marrë fund për iPhone-ët, hidhini ose jepjani fëmijëve”, citon një nga pjesëmarrësit e seminarit. “Të gjithë do të duhet ta bëjnë këtë në mars”.

Siç raporton Reuters, i pyetur për këtë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se nuk mund ta konfirmonte raportin.

Apple nuk ka komentuar mbi këto akuza.

Kremlini mund të sigurojë pajisje të tjera me sisteme të ndryshme operative për të zëvendësuar iPhone-in, tha è, duke shtuar se urdhri për të ndaluar përdorimin e pajisjeve Apple iu dërgua atyre që janë të përfshirë në politikën e brendshme, për të cilën Kiriyenko është përgjegjës.

Presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar prej kohësh se ai nuk zotëron një smartphone, megjithëse Peskov tha se presidenti rus përdor internetin herë pas here.

Menjëherë pasi Rusia dërgoi trupa në Ukrainë vitin e kaluar, spiunët amerikanë dhe britanikë zbuluan inteligjencën se Putin po planifikonte një pushtim. Është e paqartë se si spiunët kanë marrë të dhëna të tilla.

Në mars 2022, Apple ndaloi shitjen e produkteve të saj në Rusi për shkak të vendimit të Moskës për të pushtuar Ukrainën. Megjithatë, Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Denis Manturov u tha gazetarëve në shtator të vitit të kaluar se klientët rusë do të kenë mundësinë të blejnë modelet më të fundit të iPhone.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

3_Main-Apple-iPhone-battery

Shkencëtarët krijojnë një bateri celulari që mund të karikohet për 60 sekonda

amazon-firma-587x396-1

Amazoni dënohet me 25 milionë dollarë për shkelje të privatësisë së fëmijëve

Apple-1

Apple mund të prezantojë “disa” Mac në WWDC

iphone-14

Pritet të lançohet në muajin shtator, iPhone 15 ju surprizon me ndryshimet

twitter

Twitter kërcënohet me një ndalesë nga BE

iphone-xs-photo-650x358

Konfirmohet zyrtarisht, modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

whatsapp-me-dy-funksione-qe-do-te-luftojne-lajmet-e-rreme_5c8fd06599e38

WhatsApp bën ndryshimin e ri

treni

Prezantohet treni super i shpejtë

kompjuter

Sa kohë i duhet një AI për të thyer një fjalëkalim?

INFO

NA NDIQ