Kremlini: Nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

INA
INA

15 Shtator, 2023

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, nuk nënshkruan asnjë marrëveshje gjatë takimit të tyre të mërkurën, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, raporton CNN.

Në ditët përpara takimit të Putinit dhe Kimit, qeveria e Shteteve të Bashkuara kishte paralajmëruar se Rusia dhe Koreja e Veriut po “përparonin në mënyrë aktive” negociatat e tyre mbi një marrëveshje të mundshme armësh që mund të shihte Phenianin të siguronte armë për Moskën për t’i përdorur në pushtimin e saj në Ukrainë në shkëmbim për teknologjinë e sanksionuar të raketave balistike.

Këshilltarët e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Koresë së Jugut dhe Japonisë lëshuan së bashku një paralajmërim të ashpër në lidhje me shkeljet e mundshme të sanksioneve ndërkombëtare nga Koreja e Veriut dhe Rusia, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra presidenciale e Koresë së Jugut.

Duke iu përgjigjur spekulimeve gjatë një telefonate të rregullt me gazetarët, Peskov tha: “Nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje as për këtë dhe as për ndonjë temë tjetër”.

“Nuk kishte plane të tilla”, shtoi ai, duke i bërë jehonë vërejtjeve të mëparshme të Kremlinit.

Përpara samitit, zyrtarët amerikanë paralajmëruan se Uashingtoni “nuk do të hezitojë të vendosë sanksione” nëse takimi midis Putinit dhe Kimit do të rezultonte në transferime armësh midis dy vendeve.

Të dy udhëheqësit folën për gjithsej pesë orë të mërkurën. Putini i përshkroi bisedimet si “shumë produktive”, por ajo që saktësisht u diskutua — ose potencialisht u ra dakord — nuk është bërë ende e qartë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Ukraina dhe SHBA do të fillojnë prodhimin e përbashkët të armëve

Zelenski

Zelensky kthehet nga SHBA me “325 milionë” dollarë

tanku

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

biden-zelensky

Çfarë përfshin paketa e ndihmës e ShBA-së për Ukrainën?

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INFO

NA NDIQ