Kremlini: Nuk ka kushte për paqe me Ukrainën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Kremlini ka thënë të hënën se e ka marrë propozimin e Kinës për zgjidhje politike në Ukrainë, mirëpo për momentin nuk ka kushte për zgjidhje paqësore për konfliktin.

“Ne i kemi kushtuar shumë vëmendje planit të miqve tanë kinezë”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov të hënën, duke shtuar se “tani për tani, ne nuk shohim që i kemi kushtet drejt paqes”.

Kina ka synuar që ta paraqesë veten si palë neutrale në luftën e Rusisë në Ukrainë, ndonëse i ka mbajtur lidhjet e saj strategjike me Moskën.

Javën e kaluar, Pekini ka prezantuar një plan 12-pikësh për dhënie fund të luftës në Ukrainë, në të cilin është përfshirë respektimi i sovranitetit territorial të të gjitha shteteve.

Ministria e Jashtme ruse e ka falënderuar Kinën për përpjekjet, mirëpo ka thënë se çdo zgjidhje për konfliktin duhet të përfshijë kontrollin e Rusisë mbi katër rajone ukrainase.

Rusia pretendon se ka aneksuar rajonet ukrainase, Donjeck, Luhansk, Zaporizhja dhe Herson, mirëpo nuk i ka kontrolluar ato asnjëherë plotësisht.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se shteti i tij duhet të punojë me Kinën, duke argumentuar se i duket që ky shtet “ka respekt për integritetin territorial dhe çështjet e sigurisë”.

Zelensky ka thënë, po ashtu, se është i bindur që vetëm një shtet, territori i të cilit është duke u sulmuar, mund të iniciojë “iniciativa për paqe”.

Publikimi i propozimit kinez ka ardhur pas akuzave të Perëndimit se Kina po shqyrton mundësinë e dërgimit të armëve në Rusi.

Pekini, në anën tjetër, e ka hedhur poshtë këtë pretendim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

Putin

Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Vucic-Macron

Sonte takimi i madh Macron-Vuçiq, Franca e qartë me Serbinë për Kosovën

david cameron

Cameron: Mbështetja britanike për Izraelin nuk është e pakushtëzuar

INFO

NA NDIQ