Krenar LLoga: Mbretëria e Arabisë Saudite do të kontribuojnë për të mundësuar digjitalizimin e plotë të drejtësisë edhe në vendin tonë

ina-online
ina-online

09/03/2024

Krenar LLoga nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka treguar për kontributin që Mbretëria e Arabisë Saudite do të bëjë për të mundësuar digjitalizimin e plotë të drejtësisë edhe në vendin tonë.

Gjatë qëndrimit në Mbretërinë e Arabisë Saudite, vizitova edhe Laboratorin Qendror për Digjitalizim, gjegjësisht Qendrën e Digjitalizimit të Pasurive të Paluajtshme, gjatë së cilës Inxh. Ahmed Alsalamn e njohu nga afër me metodën dhe fazat e digjitalizimit, që në fillim, që nga përzgjedhja e dokumenteve, futja dhe rishikimi, transferimi në laboratorë për digjitalizim, sterilizimi dhe restaurimi, skanimi dhe arkivimi, kontrolli i cilësisë përpara regjistrimit përfundimtar dhe dhënien e një kodi unik të çdo dokumenti.

Në qendrën e digjitalizimit përpunohen tapitë e vjetra me gjatësi mbi 3 metra dhe mbi 100 vjet, ndërsa njëkohësisht edhe u prezantua se objekti i arkivit qendror ka kapacitet për të digjitalizuar 115 mijë metra dokumente.

Nëpërmjet implementimit sëtë shërbimeve të reja, pra digjitalizimit të dokumenteve të pronës, pagesës elektronike të tatimit në pronë, transferimit elektronik të pronës brenda 60 minutave dhe ndarja e njësive të banimit brenda disa sekondave, e jo muajve, është lehtësuar funksionimi i përgjithshëm i një numri më të madh institucionesh dhe kjo ka kontribuar në punë më efikase dhe më cilësore.

Në fund të vizitës, ministri u shpreh se përvojat e shkëmbyera nga kolegët nga Mbretëria e Arabisë Saudite do të kontribuojnë për të mundësuar digjitalizimin e plotë të drejtësisë edhe në vendin tonë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

ziadin sela

“Jo 61, por 50, 48 e më pak deputetë mund të marrë VMRO-ja”, thotë Sela

taravarilikove

Taravari: Do t’ia rikthejmë namin e dikurshëm Kumanovës dhe Likovës

Ali Ahmeti fronti

“Jo Kina, jo Korea” – Ali Ahmeti: Nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

IMG_1212

Fatmir Dehari nga Kërçova: Rini, ju jeni mrekullia dhe motivi për të vazhduar para

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

INFO

NA NDIQ