Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

Picture of INA
INA

21/05/2024

Pas kallëzimit paraprak të djalit të një të akuzuarit në një lëndë që po zhvillohet në Prokurorinë Publike, MPB realizoi aksion në të cilin u privua nga liria gjykatësi suprem aktiv, Naqe Georgiev i cili u kap në flagrancë derisa po kryente veprën penale.

Prokurori i lëndës, lëshoi urdhër për zbatimin e procedurës hetimore për dy persona për të cilët ka dyshime të bazuara se kanë kryer veprën penale “Shpërblimi për ndikim të kundërligjshëm”.

Sipas informatave të publikuara në disa media, në këtë rast është i përfshirë edhe ish avokati i popullit, Ixhet Memeti si i dyshuari i dytë, zyra e të cilit u bastis mbrëmë. Memeti momentalisht është anëtar dhe zëvendëskryetar i Këshillit Gjyqësor, megjithatë nuk ka imunitet.

“Sipas informatave të marra nga ankuesi, i dyshuari i parë, duke përdorur pozitën e tij zyrtare dhe ndikimin e supozuar, ka premtuar favore për një të akuzuar (babai i denoncuesit) në një procedurë tjetër që po zhvillohet para Prokurorisë Themelore Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsioni dhe kanë përfaqësuar rrejshëm se do të ushtrojnë ndikim së bashku me të dyshuarin e dytë”, thonë nga Prokuroria Publike.

Përpos propozimeve për bastisje në disa lokacione, prokuroi dorëzoi edhe propozim për përcaktimin e masës së paraburgimit për të dyshuarin e parë.

Duke pasur parasysh se bëhet fjalë për gjykatës të gjykatës më të lartë, i cili gëzon imunitet, propozimi për paraburgim iu dorëzua Këshillit Gjyqësor, i cili në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur mesnatën e mbrëmshme i mori imunitetin Georgievit.

Me marrjen e imunitetit, Këshilli Gjyqësor e aprovoi paraburgimin e tij, ndërsa e largoi edhe nga ushtrimi i funksionit gjykatës.

“Këshilli Gjyqësor e miratoi kërkesën për aprovim të paraburgimit të gjykatësit të Gjykatës Supreme të RMV-së të parashtruar nga një gjykatës në procedurë paraprake të Gjykatës Themelore Penale Shkup dhe përkohësisht e largoi nga kryerja e funksionit të gjyqtarit në Gjykatën Supreme të RMV-së, deri në përfundim të plotfuqishëm të procedurës penale”, thonë nga Këshilli Gjyqësor.

Nga prokuroria kanë shtuar se, dëshmitë e mbledhura dhe bastisjet e kryera deri më tani, japin bazë ligjore që prokuroi i lëndës të propozojë paraburgim vetëm për të dyshuarin e parë që u kap në flagrancë, ndërsa për të dyshuarin e dytë deri më tani nuk ka bazë për masë më të rreptë.

TË FUNDIT
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
7 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
1 ditë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
1 ditë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

Mickoski

Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

autobus-privat-shkup

Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

INFO

NA NDIQ