Krishtilindje: paqe 36 orëshe Rusi-Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Vladimir Putin njoftoi një armëpushim në Ukrainë nga ora 12 e mesditës së 6 janarit deri në mesnatën e 7 janarit, raporton agjencia Interfax duke cituar Kremlinin. Këtë gjë, atij ia kish kërkuar orë më parë Erdogan, gjatë një telefonate mes tyre.

Rusia feston Krishtlindjet më 7 janar sipas kalendarit të vjetër.

Moska gjithashtu i bëri thirrje palës ukrainase të shpallë një armëpushim në mënyrë që qytetarët të mund të marrin pjesë në shërbimet në prag të Krishtlindjeve dhe në ditën e festës.

“Duke marrë parasysh apelin e Shenjtërisë së Tij Patriarkut Kirill, udhëzova Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë që të zbatojë një armëpushim përgjatë vijës së frontit nga ora 12:00 e datës 6 janar deri në orën 24:00 të datës 7”, thuhet në deklaratën e Kremlinit.

“Për shkak të faktit se një numër i madh ortodoksësh jetojnë në zonat e armiqësive, ne i bëjmë thirrje palës ukrainase të shpallë një armëpushim dhe t’i lejojë ata të marrin pjesë në shërbimin e Krishtlindjes, si dhe në ditën e Krishtlindjes”, shtoi ai.

Shumë të krishterë ortodoksë në Rusi dhe Ukrainë ndjekin kalendarin e vjetër dhe festojnë Krishtlindjet në 6-7 janar.

Kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, më herët i bëri thirrje Moskës dhe Kievit që të vazhdojnë me një armëpushim në Ukrainë me rastin e Krishtlindjeve.

“Unë, Kirill, Patriarku i Moskës dhe Gjithë Rusisë, u bëj thirrje të gjitha palëve të përfshira në konfliktin vëllavrasës që t’u bëjnë thirrje atyre të vendosin dhe të vulosin një armëpushim të Krishtlindjeve nga ora 12:00 e datës 6 janar deri në orën 00:00 të datës 7 janar”, tha ai në një mesazh të postuar në faqen e internetit të Kishës.

Sipas tij, i cili është i afërt me presidentin Vladimir Putin, armëpushimi duhet të shërbejë në mënyrë që “ortodoksit të mund të marrin pjesë në shërbimet e natës së Krishtlindjes dhe të Krishtlindjes” në Ukrainë.

Më herët, sipas Kremlinit, presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan se Moska ishte e hapur për dialog me Ukrainën, por Kievi duhet të pranojë humbjen e territorit të pretenduar nga Rusia.

“Aksioma: pse do të jetë e pamundur të arrihet një marrëveshje me Federatën Ruse?”, shkroi Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podoliak në Tëitter.

“Federata Ruse (Putini) me fjalën ‘bisedime’ i propozon Ukrainës dhe botës që të njohin të drejtën e saj për të pushtuar territore të huaja dhe të vendosin mungesën e pasojave ligjore për vrasjet masive në tokë të huaj. Është absolutisht e papranueshme”, shtoi ai.

TË FUNDIT
11 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
34 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
13 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
13 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
15 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

ME TE LEXUARA

19 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
17 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
16 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
16 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
15 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

LEXO MË SHUMË

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

cezme-uji

Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet

zgjedhjet-maqedoni

Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

INFO

NA NDIQ