Krizat e vazhdueshme shkaktojnë ankth e depresion tek qytetarët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Kriza e vazhdueshme në vend prej disa vitesh ka mbushur zyrat e psikoterapisë. Psikologët kanë punë si kurrë më parë. Të gjitha objektet janë përplot, thotë psikologia Mirjana Jovanovska për Alsat. Qytetarët ankohen për probleme të ndryshme si ankthi, paranoja dhe depresioni. Ata janë të të gjitha moshave.

“Ata që janë më të rritur shqetësohen nëse do të kenë karrierë, nëse do të mund të fitojnë mjaftueshëm, të sjellin mjaftueshëm në shtëpi për fëmijët. Tani do të shkojnë në ekskursione a do kenë para, nëse do të kemi sa për të ngrënë deri në fund të muajit, çfarë do të ndodhë nëse rritja e çmimeve vazhdon. Nga ana tjetër, të rinjtë shohin vuajtjet e të rriturve dhe problemet që lindin në funksionimin e tyre dhe kjo reflektohet”, tha Mirjana Jovanovska psikologe.

Fëmijët më shumë probleme mendore kanë pasur për shkak të mësimit online. Tani kërcënimet me bomba vetëm sa po e përkeqësojnë shëndetin e tyre mendor.

“Sipas ekspertëve, fluksi i qytetarëve që kanë probleme mendore nisi në vitin e dytë të pandemisë. Dhe kur të gjithë menduan se jeta po kthehej në normalitet, ndodhi kriza energjetike, e cila është pjesërisht fajtore për krizën e inflacionit që pasoi fillimin e luftës në Ukrainë”, raporton Ile Petrevski, gazetar.

Që nga viti i kaluar dhe në vitet e ardhshme Kryqi i Kuq, së bashku me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, kanë punuar në parandalimin e pasojave të tilla të padëshiruara mendore të këtyre krizave. Plani është zbulimi i tyre dhe ofrimi i kujdesit në kohë për ata që kanë nevojë për ndihmë profesionale. Në këtë mënyrë, ekspertët besojnë se njerëzit do t’i presin krizat e ardhshme të mundshme shumë më të përgatitur./Alsat

TË FUNDIT
35 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
38 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
42 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
44 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
45 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
1 ditë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
5 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
1 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
22 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
3 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
17 orë
Nga BDI thonë se ideja për ndarje ka ardhur nga degët partiake, janë hedhur lloj lloj opsione

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ