Kroacia dërgon kontingjent të ri në KFOR

Picture of INA
INA

21/11/2023

Ushtria e Kroacisë ka nisur gjatë ditës së sotme kontingjentin e 40-të në KFOR, të përbërë nga 150 pjesëtarë.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes i Kroacisë, Ivan Anushiq mori pjesë të martën në kazermën e Brigadës së III Gardiste “Kune” në Gjakovë, Kroaci, në dërgimin ceremonial të kontingjentit të 40-të kroat (HRVCON) në operacionin e KFOR-it për mbështetje të paqes në Kosovë, raporton Klankosova.tv.

Pjesa më e madhe e këtij kontingjenti përbëhet nga anëtarë të Kompanisë së Motorizuar të Brigadës së Mekanizuar-Blinduar të Gardës të Ushtrisë Tokësore Kroate.

Ministri Anushiq tha se kjo ceremoni i zgjon kujtimet e ditëve të kaluara në ushtrinë kroate. “Jam krenar për atë periudhë, ashtu siç jam krenar që jam sot para jush si zëvendëskryeministër dhe ministër i Mbrojtjes”, tha ai.

Anushiq iu referua pjesëmarrjes së kaluar të pjesëtarëve të Forcave të Armatosura të Republikës së Kroacisë në operacionin e KFOR-it, duke theksuar se secili prej tyre investoi njohuritë dhe përvojën e tyre në këtë detyrë, duke ndërtuar një imazh pozitiv për vendin dhe ushtrinë.

“Besoj se secili nga 150 pjesëtarët e kontingjentit të 40-të kroat do të vazhdojë atë seri, duke e ditur që në Kosovë nuk përfaqëson veten e tij, por flamurin më të dashur kroat”, deklaroi ministri kroat i Mbrojtjes. /Klankosova.tv

TË FUNDIT
9 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
22 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
22 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
23 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
2 ditë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

ME TE LEXUARA

23 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
22 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
22 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
9 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

Kurti Shaip Kamberi

Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

KFOR KS

Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Masakra-e-Mejes-1999_785686-650x358

Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

INFO

NA NDIQ