Kroacia, kjo perlë e bukur e botës bregdetare

0

Rreth 20 milionë vizitorë zgjodhën Kroacinë për pushimet e tyre vitin e kaluar – një besim i madh për këtë vend të vogël që ka rreth 1 mijë ishuj përgjatë Adriatikut.

Kroacia ka pesë aeroportet bregdetare atë Pula, Rijeka, Zadar, Split dhe një në Dubrovnik, aeroport të arritshme nga cili vend i botës.

Anijet lidhin qytete kontinentale dhe vendpushimet me ishujt. Shumica e plazheve janë me guralecë; cilësia e ujit është jashtëzakonisht e lartë dhe ka qindra plazhe blu dhe të bardha të pastra e miqësore me mjedisin.

Paratë tuaja do të shkojnë shumë në qoftë se ju s’shmangni vendpushimet e mëdha dhe të shkëlqyera të plazhit dhe hotelet me pesë yje, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Plazhi i Stinivës në Vis është një nga gjiret më të bukura dhe të fshehura në Kroaci, të përqafuara nga shkëmbinjtë e bardhë dhe me ujëra blu. Shkohet vetëm me anije të vogla, por ka ekskursione ditore.

Sveti Jakov, në lindje të Dubrovnikut, është shumë larg grumbullimit të turistëve në qytetin e bukur me mure të lashta ndërsa Ishulli Vrgada arrihet nga një traget i vogël në një orë nga Biograd Na Moru, një qytet simpatik bregdetar.

Përndryshe, turizmi veror në Kroaci është ndër më të zhvilluarit në Europë në kry me Dubervnikun dhe plazhet e tjera përreth.