Kroacia në zonën Shengen – kjo është lista e gjërave që nuk mund t’i kaloni përtej kufirit kroat

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Nga 1 janari, Kroacia u bë anëtarja e 20-të e eurozonës, si dhe u bë anëtare e re e zonës Shengen, zona më e madhe e lëvizjes së lirë të mallrave dhe njerëzve në botë.

Nga 1 janari 2023 filloi periudha e dyqarkullimit, e cila do të zgjasë 14 ditë, pra deri më 14 janar 2023 në orën 24:00. Gjatë asaj periudhe, gjatë transaksioneve me para në dorë, përveç euros, do të mund të përdoret edhe kuna cash si mjet ligjor.

Shumat e parave që duhet të paguhen ose llogariten rillogariten duke përdorur një normë fikse konvertimi të vendosur në nivelin 1 euro = 7,53450 kuna.

Nga ana tjetër, Kroacia shënoi hyrjen e saj në zonën Shengen duke hequr një pllakë në pikën kufitare të Breganës, duke ngritur një rampë dhe duke dhënë një dritë jeshile për kalimin e lirë në vendin e ish-kontrollit kufitar, shkruan Večernji.ba.

Dhe nëse planifikoni të udhëtoni jashtë vendit së shpejti, me siguri po pyesni se çfarë mund (ose nuk mund) të sillni përtej kufirit dhe cilat janë gjobat, sa paketa cigare mund të ketë në makinë, a lejohet të kalojmë të njëjtën sasi birre dhe verë.

Ka disa palogjikshmëri ketu, nga disa vende mund të sillni sasi te pakufizuar peshku, nga te tjerët as edhe një gram mish.

Së pari, duhet theksuar se kjo listë i referohet importit të mallrave nga vendet jashtë BE-së, me përjashtim të Zvicrës, Islandës, Norvegjisë, San Marinos, Andorrës dhe Lihtenshtajnit. Prandaj, të njëjtat rregulla zbatohen për këto shtete të listuara së fundmi sikur të transportonit mallra brenda BE-së dhe nuk ka kufizime. Disa rregulla të tjera të veçanta vlejnë për Ishujt Faroe dhe Grenlandë.

Nëse importoni mallra nga vende të treta (p.sh. BiH, Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, etj.) këto janë disa nga rregullat.

Cigare dhe alkool

Udhëtarët e trafikut ajror mund të sjellin pak më shumë produkte duhani në Kroaci sesa ata që udhëtojnë me forma të tjera transporti. Ata që udhëtojnë me avion mund të sjellin 200 cigare, 100 puro. Njerëzit që udhëtojnë me automobil ose hekurudhë mund të sjellin 40 cigare, 20 puro, dhe 50 gram duhan për tymosje.

Kur bëhet fjalë për pijet alkoolike, të njëjtat rregulla zbatohen për udhëtimet me transport rrugor, ajror dhe detar – të gjithë lejohen të sjellin 16 litra birrë, 4 litra verë dhe 2 litra pije alkoolike me më pak se 22% përmbajtje alkooli, dmth një litër pije alkoolike më të forta.

Mishi, peshku, djathi, qumështi, vezët dhe produkte të tjera me origjinë shtazore dhe bimore

Zyrtarët doganor kryejnë kontrolle zyrtare të produkteve me origjinë shtazore që janë pjesë e bagazhit personal të pasagjerit. Lejohet të sillni 20 kilogramë peshk të freskët, të tharë, të zier, të kripur ose të tymosur, karkaleca deti, gaforre dhe midhje për person. Kur bëhet fjalë për produkte të tjera me origjinë shtazore, si mjaltë, vezë, produkte vezësh, lejohet të sillni deri në 2 kg për person. Mund të sillni deri në 5 kilogramë fruta dhe perime të freskëta, përveç patateve.

Produkte të tjera (ushqim për foshnjat dhe kafshët shtëpiake, ëmbëlsira, suplementet ushqimore, karburantet…)

Udhëtarët nga vendet e treta mund të sjellin në Kroaci deri në 2 kilogramë qumësht pluhur për foshnjat, ushqim për foshnjat dhe ushqime të veçanta të përdorura për arsye mjekësore dhe për futjen e ushqimit për kafshët shtëpiake për arsye shëndetësore.

Pa kufi ose në sasi për përdorim personal, të gjithë udhëtarët mund të sjellin në Kroaci bukë, ëmbëlsira, biskota, wafels, bukë të pjekur dyfish, bukë të thekur dhe produkte të ngjashme të thekura me më pak se 20% produkte qumështi të përpunuara dhe produkte vezësh që janë në raft, të qëndrueshme në temperaturën e dhomës.

Shumë produkte të tjera si çokollata dhe ëmbëlsira (përfshirë ëmbëlsirat) me më pak se 50 për qind produkte qumështi dhe vezë të përpunuara, suplemente ushqimore të paketuara për konsumatorin që përmbajnë sasi më të vogla (në total më pak se 20 %) të produkteve shtazore të përpunuara mund të importohen pa kufizime.

Sa i përket karburantit, ju mund të transportoni deri në 10 litra karburant të njëjtë me atë në automjetin tuaj në bombola, kështu që nuk ka transport të naftës nëse vozitni një makinë me benzinë./BS

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Drashkoviq-696x383

Drashkoviq: Me gënjeshtra, shteti serb nxiti urrejtje dhe histeri anti-shqiptare

Albin Kurti Adem Demaci

Pse mungoi Albin Kurti në tubimin e VLEN-it në Berlin?

stevo pendarovski

Pendarovski: Ne nuk kemi nevojë të bëjmë një Kushtetutë të re

MEXHITI

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin

INFO

NA NDIQ