Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Picture of INA
INA

20/05/2024

Kroacia do të dislokojë ditën e sotme në Kosovë kontingjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it

Ministria kroate e Mbrojtjes ka organizuar një ceremoni në Zagreb për këtë raste, teksa shton se kontingjenti i ri do të dërgohet në operacionin e KFOR-it për mbështetjen e paqes në Republikën e Kosovës.

“Forcat e 41-të të HRVCON KFOR-it përbëhen nga pjesëtarë të Kompanisë së Këmbësorisë së Motorizuar, Njësisë së Aviacionit, Njësisë ISR, Njësisë së Shtabit, elementëve të mbështetjes kombëtare logjistike dhe inteligjencës dhe ekipit mjekësor”, thuhet në njoftimin e ministrisë.
Ceremonia do të mbahet nesër në orën 15:00 dhe në të do të pjesë edhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes, Ivan Anushiq.

TË FUNDIT
25 minuta
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
3 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
3 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
3 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

ME TE LEXUARA

20 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
3 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
20 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
3 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
13 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
12 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
25 minuta
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

INFO

NA NDIQ