Kroacia zbulon pesticid helmues në specat e importuar nga Maqedonia

Picture of INA
INA

21/09/2023

Një pesticid helmues i ndaluar është zbuluar në specat e importuar nga Maqedonia e Veriut, njoftoi Sistemi Evropian i Sinjalizimeve të Shpejtë për Trafikun Ushqimor.

“Tek specat nga Maqedonia e Veriut janë gjetur mbetje të pesticidit formatenat. Rreziku është serioz”, thuhet në njoftim.

Vendi i raportimit është Kroacia. Supozohet se pesticidi është zbuluar duke analizuar mostrat e specit në tregun kroat, pasi nuk ka asnjë informacion se ngarkesa është kthyer nga kufiri.

Formetanati, siç analizohet nga mediat lokale, është një insekticid jashtëzakonisht efektiv që përdoret në prodhimin e frutave dhe perimeve. Shumë vende ende e përdorin atë, por është e ndaluar në Bashkimin Evropian për shkak të dyshimeve se mund të ndikojë në shëndetin e njeriut.

Formetanati është shumë toksik nëse gëlltitet me gojë, mesatarisht toksik nëse thithet dhe ka toksicitet akut të ulët nëse aplikohet në lëkurë.

Studime të shumta shkencore kanë vërtetuar se formatenati mund të jetë toksik përmes frenimit të kolinesterazës. Aktiviteti i kolinesterazës përcaktohet kryesisht në sëmundjet e mëlçisë, helmimin e dyshuar me pesticide dhe një formë atipike të enzimës.

Shenjat klinike pas ekspozimit akut dhe kronik ndaj formatit te minjtë ishin të reduktuar në peshë trupore dhe te qentë pështymë e tepërt, frymëmarrje e rënduar, dridhje, të vjella, kollë dhe heshtje jonormale.

U arrit në përfundimin se pesticidi formatenat është potencialisht neurotoksik pikërisht për shkak të aftësisë së tij për të frenuar kolinesterazën.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
11 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

22 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
1 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ