Kroasant me çokollatë

INA
INA

08/06/2023

uk ka asgjë më të mirë per te konsumuar sesa një kroasant me çokollatë të ngrohtë, sidomos nëse ky kroasant me çokollatë te ngrohtë eshte punuar me krenari në kuzhinën tuaj.
Përbërësit

500 gr miell
100 gr sheqer
150 gr gjalpë
1 filxhan çaji kos natyral
3 të verdha vezësh
Një lugë e vogël me kanellë pluhur
cokollat ose nutella

Udhëzimet

Si fillim hedhim në një tas të madh miellin, gjalpin dhe sheqerin. I kalojmë të gjitha në mikser derisa të jenë përzierë mirë me njëra tjetrën.
Shtojmë të verdhat e vezëve bashkë me kosin dhe kanellën dhe vijojmë t’i përziejmë në mikser derisa brumi të jetë i njëtrajtshëm.
E hedhim brumin në një enë tjetër dhe e punojmë me dorë për disa minuta.
Më pas brumin e mbështjellin me një letër kuzhine dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta në frigorifer.
E nxjerrim nga frigoriferi dhe e hollojmë në formën e petës në një trashësi prej 2 mm.
Petën e presim në forma trekëndore.
Në secilin prej trekëndëshat hedhim copa cokollate ose një lugë nutella apo reçel.
I mbyllim në formë roleve duke shtypur me kujdes të dyja anët e kroasantit.
I vendosim në tavë ku më parë kemi shtruar një letër pjekjeje.
Pasi i kemi vendosur të gjithë me radhë në tavë, kroasantet i fusim në furrë të ngrohur në 180 gradë.
I pjekim për 25 minuta, i nxjerrim nga furra dhe i lëmë të ftohen.
Sipas preferencës, para se t’i shërbejmë i spërkasim me pak sheqer pluhur sipër
Ju befte mire!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ