KRRE: Ngrohja qendrore shtrenjtohet për 4.5%!

Picture of INA
INA

31/10/2023

Ngrohja qendrore do të shtrenjtohet për 4.51% – njoftoi sot Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimovski. Siç u njoftua, në llogaritë prej 1.000 denarë rritja do të jetë 45 denarë. Sipas Bislimovskit, korigjim të ri të çmimit deri në fund të sezonit të ngrohjes, nuk do të ketë, pa marrë paraysh taksën për gazin rus.

Sipas KRRE-së, gjithsejt 64.000 amvisëri, furnizohen me ngrohje qendrore.

“Me këto vendim cmimi për qytetarët mbetet stabil, kurse tre kompanitë e EEM-së për furnizim, distribuim dhe prodhim të energjisë së ngrohjes praktisht janë tëdetyryar që sa më shpejt ta vënë në funksion edhe sistemin “Belasica”. KRRE me vendimet e sotme, vendosi kornizë financiare dhe dërgon sinjalin për punë maksimalisht ekonomike të firmave simotra të EEM-së. Me punën e TETO dhe funksionimin e sistemit “Belasica’, llogaria mesatare për ngrohjen qendrore është 1.800 denarë, pa funksionimin e TETO, 2.800 denarë, dallimi është 60%”, tha Marko Bislimovski, kryetar i KRRE-së./KlanMacedonia

TË FUNDIT
7 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
8 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
11 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

20 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
20 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
16 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
20 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ