KRRE sot do të publikojë çmimin e ri të ngrohjes qendrore në Shkup

Picture of INA
INA

31/10/2023

Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime të Ujit (KRRE) sot duhet të publikojë çmimin e ri të energjisë termike në Shkup, i cili do të aplikohet nga nesër.

Çmimin e ri, për të cilin KRRE dje mbajti seancë përgatitore, do ta kumtojë në konferencë për shtyp kryetari i KRRE-së, Marko Bislimoski.

Sipas paralajmërimeve të Bislimoskit, çmimi i ngrohjes qëndrore nuk do të rritet për më shumë se 5 për qind, përkatësisht, siç thotë ai, rritja do të lëvizë deri maksimum nga 50 deri në 60 denarë në muaj.

Vendimi për çmimin e ri është dashur të merret në gusht të këtij viti, por është shtyrë për shkak të dëmtimit të tubit të ngrohjes në urën “Belasica”, të cilit i është vënë flaka dhe është pritur fillimi i punimeve për sanim. Normalisht, KRRE merr dy vendime për ngrohjen qëndrore në vit, i pari në fillim të gushtit dhe i dyti në dhjetor. Këtë vit, siç tha Bislimoski, do të marrin vetëm një vendim për çmimin që do të jetë i vlefshëm gjatë gjithë vitit.

Në Shkup ka rreth 60.000 përdorues të energjisë termike. Në zonat ku ka ngrohje qëndrore, trafostacionet nuk janë të dimensionuara për ngrohje me rrymë, prandaj Bislimoski pret që të vazhdojë subvencionimi i çmimit të ngrohjes nga Qeveria.

Me vendimin për çmimin e ri duhet të kthehen edhe gjashtë milionë eurot që në janar të vitit 2022 i dha Qeveria për blerjen e gazit natyror për nevojat e ngrohjes qendrore në Shkup.

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
13 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

16 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
16 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
16 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
23 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
22 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ