KRRE: Ulet për 35% çmimi i ngrohjes për institucionet publike dhe objektet afariste në Shkup

INA
INA

29/02/2024

Komisioni Rregullator për Energjetik ka marrë vendim të jashtëzakonshëm për çmimin e ngrohjes në Shkup për shfrytëzuesit afarist, duke e ulur çmimin për 35 për qind.

“Fatura më të ulëta të ngrohjes qendrore do të pranojnë rreth 1.200 konsumatorë të lidhur në ngrohjen qendrore të EMV Furnizimi, EMV Energetika, Shkup Veri. Këta përdorues shpenzojnë 20% të sasive të nevojshme të energjisë termike në nivel të qytetit të Shkupit dhe mes tyre janë institucionet publike, përdoruesit afaristë: shitoret e vogla, kompanitë, bankat etj.

Vendimi i jashtëzakonshëm vjen pas analizës së thellë gjithëpërfshirëse të kryqëzuar të çmimeve aktuale të bursës dhe çmimet e parashikuara të gazit natyror. Rezultatet treguan se në periudhën e kaluar, çmimi i gazit natyror i bursës është më i ulët se ai i paraparë, me ç’rast plotësohen kushtet për të sjellë vendimin e volitshëm për kategorinë e përdoruesve të tjerë, të cilët në periudhën turbulente të krizës energjetike e morën barrën dhe pranuan fatura reale. Për dallim të amvisërive, të cilat në periudhën e kaluar të krizës energjetike pranuan fatura me subvencione”, deklaroi Marko Bislimoski, kryetari i KRRE-së.

Gjithsej, shtojnë nga atje, 65.000 konsumatorë furnizohen me energji termike, ndërsa vetëm për fillim të sezonit të ngrohjes, deri tani janë lidhur rreth 1000 përdorues të rinj.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

fe129fe1-3078-4efd-9213-990bfd8c0762

Taravari: Bujar Osmani vonë i ra pishman për “Ballkanin e Hapur”

Unbenannt-21-978x500

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

XHAFERI

Xhaferi: Maqedonia e Veriut është shembull në rajon për implementimin e barazisë gjinore

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

pompa-benzines-derivatet-naftes

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Banka-Boterore-600x360-1

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni e Prishtina

burgu

Arrestohen 17 pjesëtarë të Policisë së Burgjeve në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ