KRSKRR me këshilla si të ngasni veturën në kushte dimërore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2022

Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugor (KRSKRR) dërgoi disa këshilla për vozitje të sigurt në kushte dimërore.

“Shfrytëzoni pajisjet e obligueshme dimërore. Kujdesuni për rregullsinë teknike të automjetit. Rripi i sigurisë gjithnjë le të jetë i lidhur. Dilni nga shtëpia dhjetëra minuta më herët që të keni kohë ta ngrohni automobilin, t’i shkrini xhamat ose që t’i pastroni gomat nga bora dhe ngricat. Nëse keni mundësi, mbani karburant rezerv në rast se mbeteni në komunikacion. Vozitni në distancë më të madhe nga automjetet tjera dhe shmangni lëvizjet e ashpra dhe të papritura”, thuhet në kumtesën e KRSKRR.

Nga atje bëjnë thirrje që të respektohet shpejtësia e vozitjes, veçanërisht në afërsi të vendkalimeve për këmbësorë, shkolla dhe kopshte.

“Mos nxitoni dhe frenoni shpejtë pasi veprime të tilla do të çojnë në rrëshqitje. Frenoni më herët dhe mbani në mend se duhet të ulni frenat për të drejtuar dhe kthyer. Në kushtet e drejtimit të dimrit, distanca e frenimit është 50 për qind më e gjatë se në kushte normale. Jini të durueshëm dhe parakaloni automjetet vetëm kur është e sigurt. Gjatë vozitjes rekomandohet kontrolli i lehtë i gazit. Në kushtet e dimrit është më mirë të ndërroni shpejtësinë më herët, pra të ndërroni shpejtësinë më të hershme. Në sipërfaqet e ngrira, rekomandohet shpejtësia e dytë. Njoftohuni për gjendjen e rrugëve”, njoftojnë nga KRSKRR.

Shtojnë se është mirë që në automobil të keni një lopatë të vogël, pak rërë, leckë për fshirje, një fshesë të vogël për pastrimin e borës nga xhamat, antifriz, llak kundër ngrirjes së xhamave dhe llak për bravat.

“Në dimër gjithmonë mbani rezervuarin e mbushur, pa dallim nëse jeni bllokuar në rrëmujën e qytetit ose keni ndonjë aksident në rrugë. Sasia e mjaftueshme e karburanteve në rezervuar do të jua sigurojë se cila do t’iu jetë e nevojshme që të arrini deri në destinacionin e dëshiruar”, këshillon KRSKRR.

TË FUNDIT
34 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

15 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
19 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
14 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
19 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
13 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
19 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

INFO

NA NDIQ