Kryediplomatja sllovene Fajon: Ndërhyrja e Moskës në Serbi shqetësuese, ka rrezik që Rusia s’do ndalet vetëm me Ukrainën,

ina-online
ina-online

10/01/2024

Ministrja e punëve të jashtme të Sllovenisë, Tanj Fajon, e vlerësoi shqetësuese ndërhyrjen e Moskës në proceset e brendshme të disa shteteve të Ballkanit Perëndimor, si Serbia, pasi ka brengë se Rusia nuk do të ndalet me luftë vetëm kundër Ukrainës, transmeton Gazeta Metro.

Në një intervistë për televizionin amerikan CNN, kryediplomatja sllovene Fajon tha se ka kërcënim serioz që Rusia nuk do të ndalojë vetëm me luftë në Ukrainë, dhe ndikimi i saj malinj mund të vërehet që të tani në Ballkanin Perëndimor.

“Ka shqetësime serioze që Rusia nuk do të ndalet vetëm me luftën në Ukrainë” e shtoi se ndërhyrjet e saj politike “mund të vërehen në disa shtete të caktuara në Ballkanin Perëndimor”.

Fajon i theksoi posaçërisht zhvillimet në Serbi dhe Republika Serbe, entitetin politik serb në Bosnje e Hercegovinë, si shembull të luftës hibride ruse.

“Kjo është, natyrisht, shumë shqetësuese. Kjo që po shohim në Serbi dhe Republikën Srebe, me dezinformimin e propagandën e ndërhyrjet ruse. Për këtë duhet ta ndalim këtë luftë në Ukrainë. Duhet të përpiqemi për një paqe të drejtë dhe qëndrueshme për ukrainasit. Kjo është përgjegjësi e jona e përbashkët” tha Fajon./gazetametro.net

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

INFO

NA NDIQ