Kryeministri bullgar, Kiril Petkov nis vizitën e tij në Shkup

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Në Qeveri tashmë ka arritur delegacioni bullgar në krye me kryeministrin Kiril Petkov, shkruan TV2. Petkov në Aeroportin e Shkupit u prit nga ministri për Punë të Jashtme, Bujar Osmani ndërsa në Qeveri u prit me ceremoni të lartë shtetërore nga kreu i ekzekutivit, Dimitar Kovaçevski.

Sipas agjendës së vizitës, kryeministrat Kovaçevski dhe Petkov do të kenë takim tet-a-tet, ndërsa takime të ndara do të kenë edhe zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq me kryetarin e Kuvendit Popullor bullgar, Kristian Vigenin, ministrat e Punëve të Jashtme të të dyja shteteve, Bujar Osmani dhe Teodora Gençovska, si dhe ministrat e Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski dhe Nikollaj Sabev.

Programi për vizitën pastaj parasheh mbledhje plenare të të dyja delegacioneve me të cilin do të kryesojnë kryeministrat Kovaçevski dhe Petkov pas çka do të vijojë edhe konferenca e tyre e përbashkët për media.

Kryeministrat Kovaçevski dhe Petkov, pastaj, në Klubin e Deputetëve, zyrtarisht do ta promovojnë projektin për ndihmë në zhvillimin “Ditari elektronik për persona me diabet”, të cilin kryeministri Petkov do t’ia dorëzojë kryeministrit Kovaçevski si donacion nga Republika e Bullgarisë.

Në pjesën tjetër të agjendës për vizitën e delegacionit të Republikës së Bullgarisë, kryeministri Petkov do të ketë takime të ndara me presidentin, Stevo Pendarovski dhe me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi.

https://www.facebook.com/tv21hd/videos/1145640652669574/

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
4 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
4 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
4 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

ME TE LEXUARA

22 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
1 ditë
MPB-ja shpalos detaje nga vrasja e dyfishtë në Kratovë
5 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
1 ditë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës
21 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
1 ditë
Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko
5 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
1 ditë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

gordana siljanovska

Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër

INFO

NA NDIQ