Kryeministri bullgar Petkov: Bullgarët të kenë të drejtat e njejta si shqiptarët në Maqedoni (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2022

Kryeministri i ri bullgar Kiril Petrov sërish ka folur për të drejtat e komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut. Autoritetet bullgare një nga kushtet e para kanë që ata të bëhen pjesë e Kushtetutës.

Petkov thotë në një intervistë për BBC se bullgarët në Maqedoni duhet të kenë të njëjtat të drejta si shqiptarët, përcjell INA.

Por i pyetur se pse maqedonasit në Bullgari nuk kanë të njëjtat të drejta, edhe pse ka shumë më tepër dëshmi se ato janë shkelur, Petkov nuk ka përgjigje. (INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

shiu shkup

Nesër valë e lagësht me erë të fuqishme dhe reshje mbi 20 litra në metër katror

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

policia-tetoves-spb-mpb

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

INFO

NA NDIQ