Kryeministri bullgar tregon se kur vjen për vizitë në Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Kryeministri i ri bullgar Kiril Petkov së shpejti pritet që ta realizoj vizitën e parë në Maqedoninë e Veriut.

Ai bën të ditur se data e vizitës së tij të parë ndoshta do të jetë 18 janari, por megjithatë ende nuk është bërë zyrtare.

Në një intervistë për televizionin Bloomberg, siç raporton MIA nga Sofja, Petkov tha se dëshirojnë të krijojnë një kornizë krejtësisht të ndryshme për bisedimet me homologun nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Petkov tha gjithashtu se nuk e kupton pse duhet të fluturojë përmes Vjenës për të shkuar në Shkup, duke theksuar se duhet të ketë fluturime Sofje-Shkup. Ai shtoi se nuk e kupton pse nuk ka lidhje hekurudhore mes dy qyteteve. Ai tha se ata do të fokusohen në infrastrukturën, ekonominë, shkëmbimet kulturore, pranimin në BE dhe historinë, përcjell INA.

Kryeministri bullgar mendon se prioriteti i parë duhet të jetë ajo nga e cila do të përfitojnë të dy vendet dhe kështu zgjidhja do të jetë më e lehtë. Maqedonia nuk i filloi negociatat fillimisht për shkak të kundërshtimit francez dhe më pas për shkak të vetos bullgare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

bujar osmani arben taravari

Numërohen 50 përqind e votave, ky është dallimi në vota mes Osmanit dhe Taravarit

tetove

BDI feston në Tetovë

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

INFO

NA NDIQ