Kryeministri Fico në gjendje të rëndë, doktorët sllovakë duan ta lëvizin nga spitali

Picture of INA
INA

17/05/2024

Kryeministri sllovak, Robert Fico, në rrezik për jetën pas atentatit të së mërkurës, mund të transportohet drejt një spitali në kryeqytet për të vijuar kurimin e tij.

Fico mbetet në gjendje të rëndë, por të qëndrueshme, dhe arrin të flasë pak, tha të enjten presidenti i zgjedhur Peter Pelegrini (o. Pellegrini).

Mediet lokale raportojnë se të hënën do të mblidhet një këshill mjekësor për të vlerësuar gjendjen e kryeministrit dhe do të vendosë a duhet të lëvizet nga qyteti qendror i Banska-Bistricës drejt Bratislavës.

Atentati ndaj Ficos ishte i pari ndaj një lideri europian prej më shumë se 20 vitesh.

Sipas kryeministrit hungarez, Viktor Orban, 59-vjeçari Fico ndodhet “midis jetës dhe vdekjes” dhe sikur ta rimarrë veten do i duhen muaj për t’u rikthyer në punë, teksa e gjithë zona euro bëhet gati për zgjedhjen e Parlamentit Europian muajin e ardhshëm.

Policia ka akuzuar 71-vjeçarin Juraj Cintula për ngjarjen, ish-rojën e sigurisë të një qendër tregtare, si edhe autor i tre librave me poezi. Si arsye për atentatin, Cintula ka listuar politikat e qeverisë ndaj Ukrainës, planet e saj për të reformuar radiotelevizionin publik dhe shkrirjen e zyrës së prokurorit special, i cili heton raste të nivelit të korrupsionit. /Reuters

TË FUNDIT
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
5 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
5 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

ME TE LEXUARA

3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
22 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
15 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
13 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
13 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

INFO

NA NDIQ