Kryeministri Kovaçevski harxhoi 26 mijë euro për postime të sponsorizuara në Facebook

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski ka shpenzuar 26,000 euro duke paguar për postime të sponsorizuara në Facebook, edhe ate vetëm në 100 ditët e fundit.

Kjo bëhet e ditur përmes një hulumtimi të bërë nga rrjeti hulumtues IRL në Shkup me titullin “kryeministri që dëshiron të jetë influencues”.

Sipas IRL, Kovaçevski është rekordmeni absolut i të gjithë politikanëve sipas numrit të postimeve në rrjetet sociale. Për krahasim, ish-kryeministri Zoran Zaev kishte gjithsej 2863 postime në faqen e tij zyrtare nga viti 2016 e deri më sot. Në vetëm një vit, nga janari i vitit të kaluar deri në shkurt të këtij viti, Kovaçevski kishte 782 postime – 680 foto dhe 102 video për Facebook, Twitter dhe Instagram, njofton hulumtimi i IRL.

Në këto postime, sipas të dhënave publike të “Meta” (kompania mëmë e Facebook-ut), si sponsorë figurojnë LSDM, Qeveria dhe fonde të tjera për të cilat nuk ka të dhëna për paguesit përfundimtarë. LSDM konfirmoi se sponsorizimet i paguajnë në faqen e Kovaçevskit, por Qeveria e mohon.

Kovaçevski në konferencën e sotme për media në një pyetje për këtë është përgjigjur se nuk ka shpenzuar para nga buxheti. për promovim në rrjetet sociale, por për këtë ishte ngarkuar ekipi i tij jashtë Qeverisë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ