Kryeministri Kovaçevski komenton angazhimin e Vetëvendosjes në Maqedoni

INA
INA

25/12/2023

Bashkëpunimi i paralajmëruar i Vetëvendosjes me koalicionin opozitar Lëvizja për Ndryshim Evropian, për kryeministrin dhe liderin e LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, nuk kontestohet nëse vjen si mbështetje nga një parti simotër.

“Nuk është e panjohur që partitë simotra të marrin pjesë në mbështetje politike të partive në shtetet tjera. Megjithatë, deri më tani nuk kam parë parti nga vende të tjera që të marrin pjesë në një proces zgjedhor, në një vend tjetër”, thotë Kovaçevski.

Ai thekson se duhet parë se çfarë kanë dashur të thonë konkretisht liderët e opozitës shqiptare me deklaratat e tyre, por thekson se duhet të kontrollohen edhe dispozitat ligjore.

Sipas Kodit Zgjedhor, për të marrë pjesë formalisht në procesin zgjedhor – jo si mbështetje, por edhe për të qenë organizatore e fushatës, një parti duhet të regjistrohet në vend.

“Personat e huaj juridikë dhe fizikë nuk mund të organizojnë fushatë zgjedhore”, thuhet në paragrafin 3 të nenit 70 të Kodit Zgjedhor. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Nora-Taravari-921x614

Fjalimi emocional i zonjës Taravari, citon një hadith domethënës

policia serbe

Tmerr në Serbi, çifti vret dy fëmijët dhe më pas hidhen nga kati i 17-të i pallatit

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ