Kryeministri kroat: S’jam i shqetësuar për tensionet mes Prishtinës e Beogradit

Picture of INA
INA

05/07/2023

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç tha sot se nuk është i shqetësuar për situatën në rajon, pavarësisht tensioneve në rritje mes Beogradit dhe Prishtinës.

“Komuniteti ndërkombëtar është i angazhuar fuqishëm në dialog”, ka thënë Plenkoviç në një intervistë për Politiko, duke thënë se Beogradi dhe Prishtina janë të interesuar për përparim në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

Duke folur për pretendimet se mund të emërohet në një nga postet e rëndësishme në Bashkimin Evropian, ai tha se është “plotësisht i fokusuar” në detyrën e kryeministrit dhe fitoren e tretë në zgjedhjet në Kroaci.

Ai shtoi se Partia Popullore Evropiane (EPP) është e përqendruar në kthimin në pushtet në Itali dhe Francë, ish-bastionet e partisë.

“Ne duam të bëjmë më shumë për të forcuar partitë EPP në shtetet e mëdha”, tha Plenkoviç.

EPP përfaqësohet në Itali nga Forza Italia, partia e të ndjerit Silvio Berlusconi, e cila ka vetëm shtatë për qind të mbështetjes, por është pjesë e koalicionit qeverisës të kryeministrit Giorgio Meloni.

Megjithatë, republikanët e PPE në Francë, dikur partia kryesore e vendit, tani kanë vetëm nëntë për qind të mbështetjes.

 

TË FUNDIT
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
6 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
6 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ