Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

Picture of INA
INA

28/05/2024

Kryeministri indian Narendra Modi ka thënë se beson se ai është zgjedhur nga Zoti, pasi zgjedhjet indiane me shumë faza po i afrohen përfundimit.

“Jam i bindur që ‘Parmatma’ (Zoti) më dërgoi për një qëllim. Pasi të arrihet qëllimi, puna ime do të përfundojë. Kjo është arsyeja pse unë i jam përkushtuar plotësisht Zotit”, tha ai për kanalin e lajmeve NDTV të dielën.

Modi, i cili shpreson të fitojë një mandat të tretë kur të shpallen rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme më 4 qershor, tha se ndërsa Zoti e udhëzoi për të bërë shumë nga puna e tij, ai e bëri këtë pa zbuluar një skemë më të madhe.

“Zoti nuk i zbulon kartat e tij, thjesht më bën të bëj gjëra. Dhe nuk mund ta telefonoj drejtpërdrejt për të pyetur se çfarë do të ndodhë më pas”, tha ai.

Modi ka ndërtuar një kult të personalitetit të krijuar brenda Partisë së tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP).

BJP gjithashtu ka promovuar në mënyrë aktive hinduizmin, besimin e shumicës, në çdo aspekt të jetës publike. Në përurimin e tempullit në Ayodhya në janar, ishte Modi, dhe jo priftërinjtë hindu, ata që luajtën rolin kryesor në ritual.

Megjithatë, kjo besohet të jetë hera e parë që Modi, i cili rrallë jep intervista dhe nuk ka mbajtur asnjë konferencë shtypi në dhjetë vitet e tij në pushtet, ka folur për veten kaq sinqerisht si një i zgjedhur hyjnor.

“Thurja dinake e fesë me politikën për një vend ku besimi është pjesë e pandashme e jetës së përditshme është USP [pika unike] e BJP. Pretendimi i zotit Modi është kulmi”, shkruante gazeta indiane The Telegraph në një editorial.

Në fillim të këtij muaji, në një intervistë televizive në Varanasi, zona e tij elektorale, Modi bëri një tjetër aludim për hyjninë. “Kur nëna ime ishte gjallë, besoja se kisha lindur biologjikisht. Pasi ajo ndërroi jetë, duke reflektuar mbi të gjitha përvojat e mia, u binda se Zoti më kishte dërguar për të shërbyer”, tha ai.

Ai tha se i vetmi shpjegim për energjinë e tij të jashtëzakonshme duhej të ishte jobiologjik. “Unë besoj se Zoti më ka dhënë aftësi, frymëzim dhe qëllime të mira për një qëllim … Unë nuk jam gjë tjetër veçse një instrument nga Perëndia.

Udhëheqësi i Partisë së Kongresit, Rahul Gandhi u tall me komentet e tij. “Nëse një person i zakonshëm do të kishte bërë deklaratat që Modi ka bërë kohët e fundit, ata do ta çonin direkt te një psikiatër,” tha ai.

I pyetur nga një spikere televizive nëse Modi vuante nga një “kompleks i Zotit”, zëdhënësi i BJP Sanju Verma u përgjigj duke lavdëruar energjinë e tij.

“Brenda një dite, ai grumbullohet në disa shfaqje rrugore, disa mitingje, udhëton në tre shtete të ndryshme dhe kur kthehet në Delhi në mbrëmje, jep intervista të plota për mediat. Ai është i dërguar nga Zoti me energji të pakufishme”, tha Verma.

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
6 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
7 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit
10 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

ME TE LEXUARA

14 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
13 orë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
12 orë
Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!
12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
12 orë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

haxh-meke

Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

tifozat kuq e zi

Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

INFO

NA NDIQ