Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

INA
INA

08/12/2023

Kryesia Qendrore e BDI-së ka mbajtur mbledhjen e radhës në selinë në Reçicë të vogël ku edhe ka diskutuar për zhvillimet politike ne vend dhe ka vendosur unanimisht që për kryeministër të nominohet, kryetari aktual i Kuvendit, Talat Xhaferi.

Në diskutimin për zgjedhjet e dyfishta që pritet të mbahen, kryesia gjithashtu ka vendosur që pozitën e shefit të shtabit t’ia besojë, Fatmir Besimit, që ka qenë në këtë pozitë tre ciklet e fundit zgjedhore.

Në këtë mbledhje kryesia ka vendosur që të gjitha kompetencat për koalicionimet dhe bashkëpunimet që pritet të bëhen në zgjedhjet parlamentare po edhe ato presidenciale t’ia delegojë, kryetarit të partisë, z.Ali Ahmeti.

Kujtojmë, zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare do të mbahen më 24 prill, respektivisht 8 maj 2024, kurse kryeministri shqiptar, z.Talat Xhaferi mandatin do ta marrë më 28 janar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ