Kryesuesi i OSBE-së, Bujar Osmani, po qëndron për vizitë në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2023

Kryesuesi i OSBE-së dhe shef i diplomacisë maqedonase, Bujar Osmani, sot do të vizitojë Republikën e Turqisë së bashku me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE-së, Helga Schmid.

Gjatë vizitës, Osmani do të ketë takim pune me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu.

Vizita zhvillohet në një situatë të vështirë në Turqi, pas një sërë tërmetesh shkatërruese në të cilat dhjetëra mijëra njerëz humbën jetën, qindra mijëra u plagosën dhe në zonat e prekura infrastruktura u shkatërrua plotësisht, gjë që çon në vështirësi shtesë. për dërgimin e ndihmave humanitare, ushqimit dhe ujit për të mbijetuarit. Vizita e kryetarit të OSBE-së, Osmani, është në drejtim të mbështetjes së përpjekjeve për rritjen e ndihmave humanitare nga vendet pjesëmarrëse dhe mjeteve të OSBE-së që janë për këtë qëllim, thuhet në MPJ.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ