Kryetari i Kuvendit Xhaferi e priti ambasadorin e sapoemëruar polak (FOTO)

Picture of INA
INA

07/06/2023

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, e priti në vizitë ambasadorin e sapoemëruar Republikës së Polonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Sh.T. Kshishtof Gzhelçik.

Në takim u bë fjalë për marrëdhëniet bilaterale, për situatën në vend, në rajon dhe më gjerë, për ndarjen e vlerave dhe qëndrimeve të njëjta për çështje të caktuara, si edhe për mundësitë për zhvillimin e mëtejmë dhe për dinamizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy parlamenteve.

“Kryetari Xhaferi theksoi se agresioni i Federatës Ruse mbi Ukrainën paraqet sfidë të papritur për Poloninë si fqinji i parë, duke potencuar se kontributi i Polonisë është i pranuar dhe i mirëpritur. Ai e përshëndeti edhe mbështetjen e Republikës së Polonisë për vendin tonë në raport me anëtarësimin tonë në NATO dhe për procesin eurointegrues, me ç’rast, ambasadori Gzhelçik tha se Polonia është një nga vendet që dëshiron që Maqedonia e Veriut sa më shpejtë të bëhet anëtare e BE-së”, njoftuan nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, Xhaferi.

Në fund të takimit, të dy bashkëbiseduesit konstatuan se marrëdhëniet e ndërsjella bilaterale mund të pasurohen edhe me shumë përmbajtje të reja me interes të ndërsjellë.

Foto nga takimi KËTU

TË FUNDIT
44 sekonda
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
2 minuta
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës
4 minuta
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
41 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
58 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

ME TE LEXUARA

22 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
13 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
3 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
21 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
12 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

LEXO MË SHUMË

vesna

Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri

IMG_3545

Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

policia-714x420

Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

INFO

NA NDIQ