Kryqi i Kuq do ta shënojë Ditën e Dhurimit të Gjakut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/03/2022

Me rastin e 17 marsit, Ditës së Dhurimit të Gjakut në Republikën e Maqedonisë së Veriut sot në Shkup do të mbahet ngjarje solemne në organizim të Kryqit të Kuq.

“Dhurimi vullnetar i gjakut në vendin tonë ka për qëllim që të motivohen sa më shumë njerëz që vullnetarisht të dhurojnë gjak i cili është i nevojshëm për mjekimin e të sëmurëve dhe të lënduarve. Dhurimi i gjakut i zhvillon vetitë e humanizmit dhe solidaritetit dhe ka rëndësi edukative te qytetarëve, ndërsa veçanërisht te të rinjtë, kontribuon për ngritjen e nivelit të kulturës shëndetësore dhe vetëdijes publike”, bëjnë të ditur nga Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në këtë ngjarje, njoftojnë, do të marrin pjesë kryetari i Kryqit të Kuq, Romell Vellev, sekretari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq, Sait Saiti dhe ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali.

“Në shenjë mirënjohjeje ministri Sali do t’i ndajë mirënjohjet për 16 organizata komunale të Kryqit të Kuq të cilët e përmbushën planin për dhurimin e gjakut në vitin 2021”, paralajmërojnë nga Kryqi i Kuq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

INFO

NA NDIQ