KSHPK: Në akuzën kundër Kovaçevskit nuk është vërtetuar shkelje e dispozitave nga neni 45 i Ligjit për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesave

INA
INA

13/10/2023

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) konfirmoi se nuk ka shkelje të dispozitave nga neni 45 i Ligjit për parandalim të korrupsionit dhe konfliktit të interesave që shënon kufizime për kryerjen e funksionit pas akuzës se kryeministri Dimitar Kovaçevski në cilësinë e zëvendësministrit të Financave ka mundur të ndikojë ndaj procedurës për ndihmë shtetërore për firmën Piksel group të themeluar nga ai dhe kumbari i tij.

Komisioni në seancën e sotme të 94-t ka vërtetuar se firma ka aplikuar në një konkurs të hapur me kushte të plotësuara dhe se marrëveshja për ndihmë financiare ishte nënshkruar para se Kovaçevski të zgjedhet zëvendësministër i Financave.

“Sipas denoncimit se ai nuk kishte të drejtë të merrte ndihmë sipas nenit 52, gjegjësisht thuhet se personat në detyrë dhe personat e afërt të tyre nuk duhet të marrin ndihmë financiare, nuk e përfshin atë, sepse kontrata është lidhur më 13.08.2020, ndërkohë që është bërë zëvendësministër më 23.09.2020, ndërsa lidhur me këtë, më 29.09.2020, pasi ka marrë detyrën e zëvendësministrit, ka dorëzuar kërkesë për tërheqje nga pronësia e firmës dhe kalimin e saj në tërësi për kumbarin e tij”, shpjegoi anëtari i komisionit Shemshi Salai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

INFO

NA NDIQ