“Ku i keni deputetët?” – Përfundon debati, por nuk votohet për shkarkimin e ministrave Sali dhe Aliti

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2023

Përfundoi sot në Kuvend diskutimi në lidhje me pikën e rendit të ditës për shkarkimin e Ministrit për Shoqëri Informative, Admirim Aliti nga Alternativa. Mes diskutimesh të ashpra nga opozita maqedonase dhe partitë e shumicës së re, debati për këtë pikë u shter, ndërsa nënkryetari i Kuvendit, Goran Misoski, kaloi në pikën tjetër, pa e hedhur në votim pikën e diskutuar.

“Për hedhjen në votim të propozimit për shkarkim të ministrave, do të informoheni më tutje”, tha Misoski.

Ndërkaq reaguan nga VMRO-DPMNE. SIç informon Klan Maqedoni, koordinatori i kësaj partie, Nikolla Micevski akuzoi pushtetin se nuk i ka numrat dhe se më kot, sipas tij, po bëjnë propagandë se gjoja VMRO po e bllokon punën e Kuvendit.

“Ku i keni deputetët?”, pyeti Micevski.

Menjëherë pas kësaj, u shpall diskutimi për propozimin për shkarkim të Ministrit pa resor nga Alternativa, Xhemail Çupi. Për të diskutuar janë paraqitur 39 deputetë. Ministri Çupi nuk ishte i pranishëm në sallë për t’iu drejtuar deputetëve./KlanMacedonia

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ