Ku po shkoni në Evropë, fëmijët i latë pa libra?!

INA
INA

23/09/2023

Muhamer Pajaziti

Ka 20 ditë që ka filluar vitin shkollor dhe fëmijët e shkollave fillore dhe të mesme në Maqedoni, akoma nuk kanë libra.

Arsimtarët e shkretë mundohen që të gjejnë ndonjë zgjidhje, duke shkarkuar materiale nga interneti.

Ata nuk dijnë si ti qasen mësimit, sepse politika po bën eksperimente me kurrikula dhe programe mësimore, për të nxjerrë fitime nga tenderët që shkojnë për kompanitë e tyre.

A shkohet në Evropë me këso institucione që fëmijët i lënë pa libra dhe pa dije.

Librat janë thelbësorë që fëmijët të bëhen të shkolluar dhe kërkimet tregojnë se ata përjetojnë sukses më të madh kur mësojnë dhe lexojnë në gjuhën e tyre amtare dhe gjuhë tjera të parapara me programet shkollore.

Pa libra, ky është kulmi dhe kjo ndodh në pak shtete të ashtuquajtura në botë!

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bruksel EU BE KE Komisioni-Evropian11

Çfarë pritet nga samiti BE-Ballkani Perëndimor?

kovacevski

Kovaçevski i bindur se përsëri do të jetë kryeministër

Talat Xhaferi3

BDI do ta propozojë Talat Xhaferin për kryeministër

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

kurti vucic

Plani 6 miliardësh i BE-së, Kosova dhe Serbia përfitojnë vetëm nëse zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit e Asociacionin

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

rusko

Ruskovska: Hetimi fillimisht duhet të vërtetojë qëllimin për vrasjen e Pançes dhe Vanjës

S-600x360

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

bagdat

Ambasada amerikane në Bagdad sulmohet me raketa

INFO

NA NDIQ