Kualifikimet për EURO 2024/ Holanda dhe Portugia fitore vendimtare

ina-online
ina-online

17/10/2023

Një 11-metësh i fituar në fundin e sfidës dhe I shndërruar në gol nga Virgil van Dijk i dha fitoren Holandës në fushën e Greqisë dhe njëkohësisht vendin e dytë në Grupin B.

Një sfidë plot emocione, pasi një fitore e mundshme e Greqisë do ta nxirrte jashtë loje përfaqësuesen portokalli.

Duhet theksuar se Holanda pati mundësinë për ta mbyllur më herët takimin, por Wout Weghorst gaboi përballë Vlachodimos.

Gjithsesi, një tjetër 11-metërsh, jo pak i dyshimtë (u konfirmua nga sistemi VAR), i dha një tjetër shans Holandës, të cilin e shfrytëzoi mbrojtësi i Liverpoolit.

Cristiano Ronaldo i pabesueshëm që në start në sfidën mes Portugalisë dhe Bosnjë Hercegovinës.

Lojtari francez kërkon falje, qeshi gjatë heshtjes për viktimat e luftës Izrael-Hamas
“Ylli” portugez realizoi dy gola të shpejtë në portën përfaqësueses ballkanase në minutat 5’ dhe 22’.

Të parin e realizoi me 11-metërsh, ndërsa golin e epërsisë së dyfishtë pas asistit të marrë nga Joao Felix. Më pas shënuan Fernandez, Cancelo e Felix.

Bosnjë Hercegovinë Portugali 0-5

Shënues: Ronaldo 5′, 20′, Fernandes 25′, Cancelo 32′, Felix 42′

Portugalia nuk dëshironte të ndalej dhe në minutën e 25-të realizoi Fernandes.

Radha për të shënuar i erdhi Cancelos.

Belgjikë – Suedi 1-1

Shënues: Lukaku 31’/ Gyokeres 15′

Gjibraltar – Irlandë 0-4

Islandë – Lihtenshtajn 4-0

Luksemburg – Sllovaki 0-1

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Mesi topi arte

Zbulohen shanset e lojtarëve për të fituar Topin e Artë 2024, nuk prinë as Haaland dhe as Mbappe

lautaro martinez

Lautaro: Pija qetësues në çdo ndeshje deri në finalen e Champions League

Ronaldo

Ronaldo e festoi me gol dhe asist ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

Sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Në “Euro 2024” të shfrytëzojmë mundësitë tona, duhet të provojmë shanset dhe të tentojmë

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

INFO

NA NDIQ