Kualifikueset e Euro 2024, Asani dhe Asllani në garë për golin më të bukur

Picture of ina-online
ina-online

28/11/2023

Dy shqiptarë në garën për “Golin më të Bukur” të kualifikueseve drejt Euro 2024. Perlat e realizuara nga Kristjan Asllani dhe Jasir Asani janë përfshirë në listën e dhjetë kandidatëve për çmimin që do të jepet pas votimit të tifozëve.

Vendimi nuk është i rastësishëm, pasi Shqipëria fitoi tre herë garën për golin më të bukur të raundit. Fillimisht me Asanin kundër Moldavisë, më pas Asllani ndaj Ishujve Faroe dhe sërish Asani në triumfin ndaj Polonisë.

Pikërisht Asllani realizoi një gol fantastik në trasfertën ku kuqezinjtë fituan 3-1 në fushën e Ishujve Faroe. Aksioni i nisur nga goditje këndi, u konkretizua me të majtën e shkëlqyer të mesfushorit 21-vjeçar, që përkëdheli traversën dhe përfundoi në rrjetë.

Ndërkohë, nga dy golat fitues të Asanit, në finale u përzgjodh rrjeta e ndeshjeve të pesta ndaj Polonisë. Shkëputje nga e djathta e sulmit të Kombëtares, inkursion në qendër dhe më pas një predhë me të majtën, përballë së cilës portieri Szczęsny nuk mund të bënte asgjë.

Mes golave finalistë të përzgjedhur nga paneli teknik i UEFA-s janë edhe dy emra të mirënjohur të arenës ndërkombëtare. Bëhet fjalë për yllin e Francez, Kylian Mbappé për një prej golave në triumfin 14-0 ndaj Gjibraltarit dhe belgu Leandro Trossard për rrjetën në fitoren 5-0 me Estoninë.

TË FUNDIT
10 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
11 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
11 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
12 orë
Barcelona synon ti besojë stolin

ME TE LEXUARA

1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
16 orë
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga
15 orë
E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos
12 orë
Barcelona synon ti besojë stolin
11 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
11 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
10 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

LEXO MË SHUMË

Pep Guardiola

E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

dybala

Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n

kf besa doberdoll

Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut

xherdan shaqiri

Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

Jonatan Giraldez

Barcelona synon ti besojë stolin

mourinho jose hoze

E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos

la liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

usyk furi

VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

cairi klubi hendboll

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

INFO

NA NDIQ