Kufiri Llojan-Miratoc , në Beograd nënshkruhet protokolli për vendkalimin kufitar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Shkurt, 2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, zhvilloi takim në Beograd me kolegun e tij serb, Bratisllav Gashiq me rastin e nënshkrimit të Protokollit për mënyrën e kryerjes së kontrollit kufitar në pikën e përbashkët kufitare Llojan-Miratoc, përcjell TV21. Gashiq dhe Spasovski theksuan se shërbimet kufitare të dy vendeve tradicionalisht kanë bashkëpunuar mirë dhe se Protokolli i nënshkruar do të kontribuojë në rregullimin e detajuar të mënyrës së kontrollit kufitar në këtë vendkalim të përbashkët dhe se bashkëpunimi do të përforcohet duke u bërë më efikas.

Ky vendkalim kufitar do të shkurtojë udhëtimin e banorëve nga vendet përreth, të cilët, pavarësisht afërsisë territoriale, për momentin janë të detyruar të udhëtojnë dhjetëra kilometra deri te pikat kufitare ekzistuese për të arritur tek të afërmit e tyre në anën tjetër të kufirit. Marrëveshja për pikën kufitare Llojan-Miratoc është nënshkruar në dhjetor të vitit 2019 ndërsa Protokolli i sotëm ishte gati të harmonizohej, në mënyrë që më pas të ndërmerren aktivitete konkrete për hapjen e kësaj pike kufitare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ