Kufiri Llojan-Miratoc , në Beograd nënshkruhet protokolli për vendkalimin kufitar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, zhvilloi takim në Beograd me kolegun e tij serb, Bratisllav Gashiq me rastin e nënshkrimit të Protokollit për mënyrën e kryerjes së kontrollit kufitar në pikën e përbashkët kufitare Llojan-Miratoc, përcjell TV21. Gashiq dhe Spasovski theksuan se shërbimet kufitare të dy vendeve tradicionalisht kanë bashkëpunuar mirë dhe se Protokolli i nënshkruar do të kontribuojë në rregullimin e detajuar të mënyrës së kontrollit kufitar në këtë vendkalim të përbashkët dhe se bashkëpunimi do të përforcohet duke u bërë më efikas.

Ky vendkalim kufitar do të shkurtojë udhëtimin e banorëve nga vendet përreth, të cilët, pavarësisht afërsisë territoriale, për momentin janë të detyruar të udhëtojnë dhjetëra kilometra deri te pikat kufitare ekzistuese për të arritur tek të afërmit e tyre në anën tjetër të kufirit. Marrëveshja për pikën kufitare Llojan-Miratoc është nënshkruar në dhjetor të vitit 2019 ndërsa Protokolli i sotëm ishte gati të harmonizohej, në mënyrë që më pas të ndërmerren aktivitete konkrete për hapjen e kësaj pike kufitare.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
13 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
14 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

INFO

NA NDIQ