Kufizohen çmimet e produkteve bazë higjienike, edhe pemët e perimet deri në fund të javës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Tri lloje të pemëve dhe tri lloje të perimeve do duhet të shiten me çmime të ngrira deri në fund të javës por se cilat do të jenë ato produkte do të duhet të mësohet gjatë ditëve në vijim. Këtë e njoftoi sot ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, i cili tha se për këtë çështje po presin të dhëna nga drejtoria e Doganave.

“Po i presim rezultatet nga Drejtoria e Doganave. Gjatë ditës së sotme apo më së voni deri nesër do t’i kemi të gjitha rezultatet, ashtu që të premten apo të dielën do të dalim me konferencë për media për cilat produkte të pemëve dhe perimeve do të ngrihet çmimi i tyre”, tha Kreshnik Bekteshi.

Për letra toaleti dhe të lagura dhe produkte të tjera higjientike pritet zvoglimi i TVSH-së prej 18% në 5 % por kjo pritet që të votohet në Kuvend.

“Për fat të keq në procedurë parlamentare prej dhjetorit viti të kaluar ka ligj për këto prodhime higjienike që në mënyrë sistematike të kemi një zgjidhje. Gjegjësisht të kemi një ulje te TVSH-së prej 18% në 5% që pritet të votohet në Kuvend”, tha Kreshnik Bekteshi.

Para një jave Qeveria ngriu çmimet e vezëve dhe orizit. Ndërsa u zvogëluan çmimet e pastave dhe prodhimeve të qumështit. Muajin e kaluar në shkurt Qeveria miratoi vendim për kufizimin e çmimit të bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë në 33 denarë./KlanMacedonia/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ