Kujdes, ky softuer mund të infektojë telefonin tuaj me një klikim të vetëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Ekspertët thonë se KuaDream shet një mjet hakerimi të quajtur Reign.

Shkencëtarët nga fakulteti Munk në Universitetin e Torontos theksuan se spyware, i prodhuar nga kompania izraelite QuaDream, ka infektuar tashmë telefonat e shumë viktimave.

Mjetet e hakerimit të kompanisë izraelite thuhet se janë përdorur kundër gazetarëve, opozitës dhe organizatave të tjera në të paktën 10 vende, raporton reuters.

Ata e arritën këtë duke dërguar telefonata kalendarike iCloud për përdoruesit e telefonave celularë nga operatorët spyware. Viktimat nuk njoftohen për ftesat në kalendar, sepse ato dërgohen për ngjarje të regjistruara në të kaluarën, duke i bërë ato të padukshme për objektivat e hakerëve.

Sulme të tilla njihen si sulme “zero-click” sepse përdoruesit e telefonave celularë nuk kanë nevojë të klikojnë në ndonjë lidhje me qëllim të keq ose të ndërmarrin ndonjë veprim për t’u infektuar.

Ekspertët thonë se KuaDream shet një mjet hakerimi të quajtur Reign. Sulmet hakere që u zbuluan u zhvilluan midis 2019 dhe 2021.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

Bitcoin

Bitcoini i pandalshëm, në prag ta ripërsërisë rekordin prej 69 mijë dollarësh

eva-elektrike

Çfarë nëse rrufeja godet një automjet elektrik

google

Google prezantoi Gemini në Messages, aktivizoi përmbledhjen e tekstit në Android Auto c

femij telefon

Italia ndalon celularët në shkolla me çdo kusht!

Inteligjenca Artificiale IA

Google konfrontohet me Indinë shkaku i përgjigjes së chatbot-it me Inteligjencë Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike

facebook-meta

“Meta” do të krijojë ekip për të luftuar dezinformimin në zgjedhjet e BE-së

Galaxy S24

Përjetoni përvojën më të jashtëzakonshme celulare me një nga pajisjet e serisë Galaxy S24

INFO

NA NDIQ