Kujdes: Sheqeri në kafe ndikon në shtim peshe

INA
INA

01/11/2023

Studiuesit tregojnë se nëse kafesë i shtohet sheqer dhe krem ndikon në shtim të peshës, kurse nëse i shtohet vetëm krem nuk e ka të njëjtin efekt, raporton Yahoo.

Studimi i ri që është publikuar në “the American Journal of Clinical Nutrition” thotë së kremi që i shtohet kafesë nuk ka ndonjë ndikim të madh te personat që e konsumojnë. Kurse ata që e konsumojnë kafenë me sheqer menjëherë ndikon në shtim të peshës. Studiuesit thonë se vetëm një lugë e vogël me sheqer ndikon në shtim peshe te konsumuesi.

Ndërsa rezultatet e atyre që konsumojnë kafenë me krem dhe sheqer nuk dalin të mira sa i përket peshës te të rinjtë.

“Një rritje e konsumit së kafeinës së papërzier dhe kafeinës së dekafeinuar është e lidhur në mënyrë të kundërt me shtimin në peshë. Shtimi i sheqerit në kafe rezulton me shtim të peshës. Por, shtimi i kremit ose i zbardhuesit të kafesë nuk ndikon në peshë”, kanë shpjeguar autorët e studimit.

Nëse kafja konsumohet në mënyrën e duhur mund të ndihmojë në reduktimin e peshës, por vetëm atëherë kur nuk i shtohet sheqer.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

INFO

NA NDIQ