Kujdes! Ushqimet e ëmbla në mëngjes ju bëjnë të ndjeheni të uritur

Picture of INA
INA

07/08/2023

Është e vërtetë që në pjesën e parë të ditës digjen më shumë kalori, por hyjnë në lojë edhe mekanizma të tjerë metabolikë.

Mëngjesi në fakt ndikon në menaxhimin e oreksit për pjesën tjetër të ditës

Sipas një studimi, ëmbëlsira dhe brioshët nxisin kërkimin për ushqime të tjera menjëherë pasi i keni ngrënë, pasi sheqernat përthithen shpejt, sheqeri në gjak rritet dhe insulina funksionon shumë shpejt

Në atë moment, për të asgjësuar glukozën në gjak, mbërrijnë sasi masive të insulinës. Më pas, truri lëshon alarmin e urisë.

TË FUNDIT
1 ditë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
1 ditë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
4 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
1 javë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit
1 javë
Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
1 ditë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

LEXO MË SHUMË

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

vaksina-korona

Pranoi se shkakton mpiksje gjaku, Astrazeneca tërheq vaksinën kundër Covid

INFO

NA NDIQ