Kush e ndërtoi dhe kush e rrënoi Kullën e Sahatit në Tetovë…?

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

shkruan: Ismail Arsllani

Për ndërtimin e Sahat-Kullës në Tetovë ekzistojnë disa burime, që dallohen njëra prej tjetrës. Sipas një burimi, ky objekt monumental në Tetovë është ndërtuar nga Mehmet Pashë Kaçaniku në fund të shek XVI dhe fillim të atij XVII, si dhuratë për Kasabanë e Tetovës të quajtur nga osmanët si Kallkandelen.

Sipas historianëve të artit, ky objekt monumental ka qenë i lartë 40 metra, i ndërtuar me blloqe shkëmbinjsh nga biguri dhe mermeri, ndërsa në maje ka qenë me dru.

Ndërkaq, sipas fjalëve të prof. dr. Ali Vishko, me të cilin autori i këtij shkrimi pati një bisedë në fillim të viteve 2000, është Koxha Rexhep Pasha, i cili nga fundi i jetës së tij, ngriti Kullën e Sahatit në Tetovë, afër një xhamie që u quajt Xhamia e Sahatit, ndërsa më vonë edhe lagjja u quajt mëhalla e Sahatit.

Koxha Rexhep Pasha ndërroi jetë në vitin 1822 në Tetovë dhe varri i tij gjendet në Tyrben e Harabati Baba Teqesë (në Konakun dimëror). Pas vdekjes së Koxha Rexhep Pashës, Pashallëkun e Tetovës e trashëgoi djali i tij i madh, Abdurrahman Pasha.

Ky Pasha gëzonte autoritet të madh në mesin e popullatës që jetonte në Pashallëkun e Tetovës. Për meritat e shumta që pati, sulltani e quante pashain e Tetovës: “Urdhërues i urdhëruesve” dhe i kishte dhënë titullin e zyrtarit të lartë “Mirmiran”, që do të thotë “beu i bejlerëve” ose Bejlerbeu. Me këtë titull, ai krahasohej me një administrues të lartë në Rumeli.

Kulla e Sahatit qëndroi aty mbi 130 vjet. Sipas fjalëve të historianit të artit dr. Behixhudin Shehapit, Sahat-Kulla ka qëndruar aty një shekull e diçka, pastaj është rrënuar në vitin 1933 (gjatë kohës së pushtetit serb v.j.), me vendimin e Këshillit të Qarkut të Tetovës, me një arsyetim banal se penguaka me rrahjet e sahatit në punën e njëfarë Simo Dentistit, i cili e ka pasur shtëpinë afër. Ai ngre nismën si “kmet” (anëtar i Këshillit të qarkut), por kuptohet se ka qenë një rrënim i paramenduar, që nga sheshet e qyteteve të eliminohen monumentet arkitekturale të civilizimit islam, për të nxitur edhe shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi.

TË FUNDIT
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
7 orë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
7 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

7 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
22 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
7 orë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
2 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
21 orë
Spanja kampione e Evropës
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
1 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump

INFO

NA NDIQ