Kumanova ka para për rrymën vetëm për tre muajt e parë të vitit 2022

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Kryetari i Komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski, i ftuar në emisionin “Studio 10” në TV24 bëri të ditur se problemi me krizën energjetike është serioz dhe të gjitha komunat do të përballen me të.

Ai bëri thirrje që shteti të gjejë mënyra për subvencionimin e llogarive të komunave, për përballje me krizën energjetike. Ai shtoi se Kumanova ka para për rrymën vetëm për tre muajt e parë të vitit 2022.
“Nëse shohim që gazi është rritur katërfish dhe në një muaj tashmë janë shpenzuar fondet që janë planifikuar për katër muajt e ardhshëm, atëherë do të hasim në problem serioz në deficitin buxhetor dhe mungesa e mjeteve të dedikuara që i marrim nga bllok grantet për kompetencat e deleguara në arsim dhe segmente të tjera të funksionimit të vetëqeverisjes lokale”.

“Ekziston edhe problemi i rritjes së çmimit të energjisë elektrike. Të premten e kam shikuar analizën e energjisë elektrike të konsumuar, diku në këtë moment komuna e Kumanovës vetëm në bazë të energjisë për muajin janar në buxhet varen mjetet që duhet të dalin nga bllok-dotacionet për arsim me mbi 2 milionë denarë, që do të thotë se në janar, shkurt dhe mars do të shpenzojmë totalin e mjeteve të planifikuara për financimin e energjisë për tërë vitin aktual, sepse kemi rritje e madhe”, tha Dimitrievski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

INFO

NA NDIQ