Kumanovari që ‘çarti’ Serbinë, temë e nxehtë në Zvicër! Veprimi i fundit kështu komentohet

ina-online
ina-online

14/11/2023

Futbollisti shqiptar, Ardon Jashari, me origjinë nga Kumanova është cak i kritikave në Zvicër. Jashari refuzoi t’i bashkohet kombëtares së Zvicrës U21, përcjell Bota Sot.

Duhet theksuar se me 2 dhjetor të vitit 2022, në Doha të Katarit, kapiteni Granit Xhaka shpalosi bluzën e tij me mbiemrin Jashari, çarti Serbinë. Kjo ndodhi në kuadër të Kampionatit Botëror.

Eksperti Rolf Fringer (trajneri i kombëtares 1996/97) ka fjalë të qarta: “Arrogant, përçarë dhe mosrespektues ndaj lojtarëve të tjerë të Kombëtares U21. Edhe një herë ka një shije të hidhur për shkak të sjelljes së tij jashtë fushës”.

As legjenda e Baselit-së dhe ish-lojtari i kombëtares Beni Huggel (41 ndeshje ndërkombëtare) nuk mund ta kuptojë: “Kushdo që thirret për në vend duhet të shkojë gjithashtu. Nuk e di saktë sfondin.

Por sjellja e tij sigurisht që po vëzhgohet nga Murat Yakin. Dhe ai ndoshta nuk fitoi ndonjë avantazh duke bërë këtë”.

Tema po debatohet ashpër edhe në rubrikën e komenteve të mediumit zviceran “Blick”.

Pak njerëz e kuptojnë 21-vjeçarin.

Një person që mund të kuptojë motivet e Jasharit është lexuesi Thomas Klay: “Vendimi i tij duhet pranuar.

Sa herë nuk u thirr kur ishte në formë? Askush nuk shkruan për këtë. Është shumë e njëanshme për mua.

Mospranimi dhe mendjemprehtësia tani duket se janë rendi i ditës”. Rold Adatte gjithashtu beson se vendimi nuk duhet të mbivlerësohet: “Lëreni të qetë. Është vendimi i tij dhe nëse ai nuk dëshiron, kështu qoftë”.

Lexuesi Werner Benisowitsch përfundon: “Jashari duhet të zbresë nga kali i tij i lartë para se të bjerë me fytyrë.

Talenti nuk mjafton më në futbollin modern; ai përbën vetëm disa për qind.

Pjesa tjetër është punë e vështirë, por kërkon vullnet dhe karakter – fatkeqësisht nuk e shoh asnjërin nga ata në Jasharin. Për të ardhur keq”./Kemajl Goca/Bota Sot

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

INFO

NA NDIQ